Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

V kraji za jeden týden přibylo deset nových případů nákazy Covid-19

28. 6. 2020

page.Name
V Královéhradecké kraji v posledních dnech přibylo proti předchozímu obdobím výrazněji potvrzených případů nákazy Covid-19. Za poslední týden počet nových případů vzrostl o deset na pátečních 216. V předchozích třech týdnech od 29. května do 19. června přibylo dohromady devět případů nákazy. Zhruba 90 procent nakažených se z nemoci vyléčilo.

Podle krajských hygieniků se často rozšíří nákaza v rodině. „Každý, kdo byl i mimo rodinu v užším kontaktu s pozitivním, nastupuje dvoutýdenní karanténu. Naštěstí většina nakažených nemá vážnější zdravotní obtíže, případně nemá žádné příznaky. Nicméně preventivní karanténní opatření mohou výrazně zkomplikovat činnost firem a dalších institucí, ale také dovolenkových plánů,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Podle aktuálních dat krajských hygieniků, jež se od údajů ministerstva mírně liší, bylo v pátek odpoledne v kraji 15 nemocných s Covidem-19. Počet zjištěných případů za poslední týden v kraji vzrostl o devět na 210. Počet vyléčených stoupl o dva na 191, čtyři lidé zemřeli. Počty vyléčených a zemřelých jsou stejné ve statistikách hygieniků i ministerstva.

Nejvíce případů je na Královéhradecku, kde od minulého pátku přibylo pět nemocných na celkových 74. Vyléčených na Královéhradecku bylo 64, dva lidé s nákazou zemřeli. Náchodsko mělo k pátku 66 zjištěných případů nákazy a 64 vyléčených. Jičínsko hlásilo 25 nakažených, 22 vyléčených a jedno úmrtí. Na Trutnovsku bylo 27 případů a 25 vyléčených. Rychnovsko mělo 18 nakažených, 16 vyléčených a jedno úmrtí.

I přes nárůst počtu nemocných s Covid-19 patří Královéhradecký kraj nadále v ČR k regionům s nejnižším výskytem nákazy. V Královéhradeckém kraji bylo v pátek 39,16 případu nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Lépe na tom byly v ČR už jen krraje Jihočeský a Vysočina. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která je jediným zařízením v kraji, kde se nemocní s Covidem-19 léčí, byl v pátek odpoledne jeden pacient s covidem-19, stejně jako před týdnem. Jeho stav nebyl vážný.

Zdeněk Rychtera dr
ČTK
Ilustrační foto