Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Archeopark Všestary ukázal zručnost dávných Keltů, přišly stovky lidí

12. 7. 2020

page.Name
S dobou a zručností Keltů se o víkendu v Archeoparku ve Všestarech na Královéhradecku seznámilo několik stovek lidí. V rámci programu Dnů živé archeologie se vrátili o více než 2000 let zpět. Viděli slévání bronzu, dílnu kováře, točení keramiky, výrobu skleněných korálků či zbraně Keltů. „Ačkoliv v sobotu pršelo, jsme s návštěvou spokojeni,“ řekl ČTK archeolog a ředitel archeoparku Radomír Tichý.

Velký zájem budila zbroj Keltů. „Oblíbené bylo zkoušení oděvů Keltů,“ uvedl Tichý. Dnes byl program zaměřený více na dětské návštěvníky. Děti si mohly zkusit keltské hry, vyrobit keltský štít či prstýnek. Program však ovlivnila epidemie koronaviru, kvůli které do Všestar nepřijeli archeologové z Belgie, kteří měli ukázat tavení železné rudy v šachtovité peci a výrobu železa.

Keltové, kteří na českém území pobývali zhruba od pátého století před naším letopočtem do začátku letopočtu, jsou podle Tichého Čechy vnímáni pozitivně a mezi lidmi je o ně trvá vlna zájmu. Jejich civilizace byla z hlediska technické vyspělosti překonána na českém území až za Velké Moravy, tedy zhruba osm století po svém zániku. Keltové například používali mince, řadu nástrojů, rotační mlýnek na obilí, hrnčířský kruh, měřidla, měli zámky na klíč.

Další tematickou akcí v rámci Dnů živé archeologie bude ve Všestarech o víkendu 15. a 16. srpna program Doba kamenná - nejen o kameni.

Kvůli pandemii archeopark letos otevřel až 12. května, a to venkovní část. Vnitřní expozice otevřel 27. května. „Letos k nám nepřijely především školní exkurze, což pro nás znamená významný výpadek příjmů. O to více se na školy chceme zaměřit na podzim,“ prozradil Tichý a dodal, že archeopark má roční rozpočet asi 3,4 milionu korun, který vlastními výnosy dokáže naplnit ze 40 procent. To se však letos kvůli epidemii nezdaří.

Archeopark pravěku Všestary, jehož výstavba stála 40 milionů korun, se veřejnosti otevřel v roce 2013. Každoročně jej navštíví asi 15 tisíc lidí. Archeopark neslouží jen veřejnosti, ale praxi zde mají také studenti hradecké univerzity. Archeopark je obecně prospěšnou společností, jejímiž zakladateli jsou Královéhradecký kraj a Univerzita Hradec Králové.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto: archeoparkvsestary.cz