Pondělí

26. září 2022

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Safari Park Dvůr vystavil věci a ilustrace Joy Adamsonové

8. 7. 2020

page.Name
Jako připomínku letošního 110. výročí narození ochránkyně přírody a spisovatelky Joe Adamsonové, kterou nejvíce proslavila kniha Volání divočiny, připravilo Safari Park Dvůr Králové nad Labem velmi zajímavou výstavu. Její součástí jsou nejen její osobní věci a ilustrace, ale i panely přibližující život této opavské rodačky.

Expozice je k vidění denně v pasáži pavilonu šelem v klasické části safari parku v těsném sousedství gepardů nebo levhartů. „Většina lidí si v souvislosti s Joy Adamsonovou představí lvici Elsu nebo gepardici Pippu. My jsme se rozhodli připomenout, že paní Joy byla mnohem všestrannější osobností, navíc s kořeny v dnešní České republice,“ řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Výstavu safari park připravil se Zuzanou Beranovou, která je autorkou životopisu spisovatelky. Vystaveny jsou například Adamsonové večerní šaty zlaté barvy z obchodního domu Harvey Nichols nebo její deník. K vidění jsou i výtisky knih Joy a George Adamsonových, dobové propagační materiály k filmu Volání divočiny a také několik ilustrací.

Adamsonová se narodila 20. ledna 1910 v Opavě. Příběh o lvici Else, kterou vychovala a vrátila do divočiny, se stal i filmovým trhákem. Tento filmový opus ale zejména upozornil miliony lidí na osud velkých afrických šelem. Adamsonová přispěla i k tomu, že zoo vytvořily příznivější podmínky pro zvířata, a založila několik národních parků v Africe, kde strávila většinu života.

Je také autorkou asi 700 botanických kreseb a obrazů příslušníků jednotlivých kmenů v Keni, jež jsou dosud základem expozice národního muzea v Nairobi. Adamsonová zemřela v lednu 1980 v keňském národním parku Shaba, kde ji zabil jeden z jejích zaměstnanců.

ry sd
ČTK
Foto: Michal Šťastný/Safari Pak Dvůr Králové