Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

V domově seniorů v Černožicích začalo testování klientů i zaměstnanců na covid

27. 7. 2020

page.Name
Vzhledem k tomu, že u jedné z ošetřovatelek Domova důchodců v Černožicích nedaleko Hradce Králové byla prokázána nemoc Covid-19, začalo dnes testování klientů i zaměstnanců a otestováno bylo 187 osob. Výsledky testů by měly být známy zítra. U žádného ze 102 klientů domova se dosud nemoc neprojevila, řekl dnes dopoledne ČTK Dan Lechmann z kanceláře hejtmana Královéhradeckého kraje.

Podle lékařského náměstka z Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslava Malého odběrové týmy z tohoto zdravotnického zařízení otestovaly asi sto lidí. „Vzorky již byly odeslány do laboratoře. Během odpoledne otestují druhou polovinu osazenstva černožického domova důchodců. Výsledky všech testů by měly být hotové během zítřka,“ prozradil Malý.

Nemoc byla u zaměstnankyně prokázána v pátek večer poté, co se vrátila z Ukrajiny. Jde o první potvrzený případ Covidu-19 v krajských domovech pro seniory. „Zařízení je od soboty v karanténě z důvodu výskytu koronaviru u jedné z ošetřovatelek. Odběrový tým dnes otestuje zhruba 190 lidí, tedy klientů i zaměstnanců domova,“ uvedl Lechmann.

U ošetřovatelky bylo onemocnění zjištěno náhodou. Žádné příznaky nepociťovala, nechala se testovat kvůli tomu, že nákaza se objevila u jejího manžela. Domov se snažil, aby se testy provedly dříve, ale ani v Královéhradeckém ani v Pardubickém kraji je nikdo nebyl schopen o víkendu zajistit. Podle vedení kraje zaměstnanci používají ochranné pomůcky pro minimalizaci možného přenosu. Zařízení má dostatek ochranných prostředků.

Královéhradecký kraj s dosud zjištěnými 49,67 případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, nadále patří v ČR k regionům s nejnižším výskytem nákazy. Podle posledních dostupných dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové ze soboty 25. července bylo v kraji celkem 31 aktivních případů nákazy, z toho nejvíce, 14, na Hradecku.

ku dr
ČTK
Foto: kr-kralovehradecky.cz