Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji zůstávají v provozu čtyři odběrová místa na Covid-19

1. 7. 2020

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové a krajské nemocnice v Trutnově, Náchodě a v Jičíně. To jsou zdravotnická zařízení, kde jsou stále v provozu místa pro odběr vzorků na nákazu Covid-19. Denně udělají přibližně 100 odběrů. Odběrová místa v nemocnicích v Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem byla kvůli klesajícímu zájmu zrušena k 1. červnu.

Zbylá odběrová místa v pondělí 22. června zkrátila provozní dobu. Jejich rušení se neplánuje, zjistila ČTK v nemocnicích. Hradecká fakultní nemocnice zřídila odběrový stan 18. března před hlavním vjezdem do nemocnice. V pondělí 22. června odběrové místo přesunula k objektu infekční kliniky a jeho provozní dobu zkrátila na pracovní dny od 10 do 12 hodin.

Na začátku epidemie pracovníci odběrového centra této nemocnice dělali přes 150 odběrů denně. „Nyní počet odběrů kolísá v řádu desítek denně. Například v pondělí 29. června se jednalo o 38 odběrů,“ uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Dosud odběrové místo udělalo téměř 18 tisíc odběrů. Od 5. května se mohou ve fakultní nemocnici nechat na Covid-19 vyšetřit i samoplátci, a to za 1756 korun. Denně si vyšetření za peníze nechá udělat několik lidí.

V odběrových stanech krajských nemocnic zdravotníci udělali dosud asi 6100 odběrů. „Minulý týden to bylo 245 odběrů, v pondělí 31,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Vzorky zpracovávají laboratoře nemocnic v Trutnově a v Náchodě. Laboratoře dosud také vyšetřily asi 4700 samoplátců, ale jejich zájem podle mluvčí výrazně slábne.

Nemocnice v Náchodě a Trutnově 22. června zkrátily dobu pro odběr vzorků ze čtyř hodin na jednu hodinu denně. V nemocnici v Jičíně se odběry jednu hodinu denně začaly dělat již od 1. června. „Zkrácením provozní doby odběrových míst nemocnice ušetří pracovníky, které mohou poslat na jiná pracoviště,“ prozradila mluvčí. Provoz odběrových míst nemocnice přišel dosud na statisíce korun, například v nemocnici Trutnov to bylo zatím 270 tisíc korun a v Náchodě 290 tisíc korun.

Královéhradecký kraj patří v ČR k regionům s nejnižším výskytem nákazy. V Královéhradeckém kraji bylo v minulých dnech bezmála 40 případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Lépe na tom byly v ČR už jen Jihočeský kraj a kraj Vysočina.

Zdeněk Rychtera kš
ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera