Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Fenomén Rouškovník. Na Facebooku ho viděly miliony lidí

10. 4. 2020

page.Name
Určitě jste tu fotografii na sociálních sítích také zaznamenali. Ve chvíli, kdy celá země kvůli nedostatku ochranných pomůcek spontánně začala na koleni šít roušky, vystavila Jana Rábová na Facebook fotku Rouškovníku.

Stojan s osmdesáti pestrobarevnými kousky ohromil, během tří dnů ho na oblíbené sociální síti viděly tři miliony lidí. Roušky také ze „stromu” okamžitě zmizely a další zájemci přicházeli. Kolik jich bylo? „Do tolika neumíme ani počítat,” usmívá se Jana Rábová. Na spoustu lidí se bohužel nedostalo.

Rouškovník před plotem domu ve Hvozdnicích na západ od Hradce Králové, kde Jana Rábová bydlí a s maminkou provozují zakázkové krejčovství, vyrostl doslova přes noc. „Z televize jsme se dozvěděli, že je nedostatek ochranných pomůcek, a tak jsme s mamkou vytáhly všechny zásoby látek a zhruba ve 20 hodin večer začaly šít. Snoubenec šel do dílny a vyrobil stojan, aby si lidé mohli cestou do práce roušku vzít,” popisuje Jana Rábová prvopočátky nápadu, ze kterého se druhý den stal fenomén.

Na Rouškovník pověsili prvních 80 kousků, dali fotku na Facebook a pak se začaly dít velké věci. „Za hodinu nejenže na Rouškovníku nebyla žádná rouška, ale také jsme nedělali nic jiného, než zvedali telefony a odepisovali na zprávy. V tomto duchu probíhaly i nadcházející hodiny, takže jsme si museli vypnout zvuky, zdržovalo nás to od práce,” vypráví Jana.

O akci se dozvěděli i přátelé z obce a přiložili ruku k dílu. Jenže Rouškovník si už žil svým životem a poptávka daleko převyšovala možnosti obětavého týmu. Jen z facebookové stránky Východočeské televize fotku sdílelo dva a půl tisíce lidí. „Rozšířila se po celé republice, máme u ní desetitisíce lajků a komentářů, které jsou krásné a povzbudivé. O Rouškovníku se také mluvilo ve spoustě rádií a televizí. Lidé nám nechávají před domem sladké, slané, alkohol i peníze,” vyjmenovává Jana Rábová příjemné starosti. Chodí i dotazy na číslo účtu, ale to s díky odmítla. „Peníze teď nejsou důležité,” upozorňuje.

Obrovský zájem měl však přirozeně i stinnou stránku. „Od toho dne v naší jinak klidné vesničce byly zástupy aut a zájemců o roušky. Tím jsme přišli o soukromí a neměli žádný klid, nebylo to úplně jednoduché,” přiznává. Od šití roušek pro veřejnost to ale skupinu nadšenců neodradilo. Za prvních pět dnů jich ušili přes dva tisíce a jedou dál.

Nutno dodat, že zdaleka ne všechny si rozeberou kolemjdoucí na větvích Rouškovníku. „Šijeme pro blízké, kamarády, kteří mají kamarády, sousedy, okolní firmy a velkou část roušek vozíme do fakultní nemocnice,” vypočítává odběratele. Zejména nemocnice pomoc velmi ocenila. „Za našich pár stovek roušek jsou tam vděční, avšak stále to nestačí,” poznamenává Jana zatrpkle.

Ačkoliv pomáhá ráda, i ona se těší, až epidemie pomine a dění v dílně ve Hvozdnicích se vrátí do starých kolejí, tedy k zakázkovému krejčovství. „Zaměřujeme se především na pánskou business i casual módu, společenské a svatební šaty a oblečení pro denní nošení. Také poskytujeme kompletní servis pro restaurační zařízení od interiérového textilu až po oblečení pro personál,” představila Jana Rábová rodinnou firmu s takřka třicetiletou tradicí.

David Záruba
david@salonkyhk.cz
Foto: archiv Jany Rábové