Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-3°

Zítra

-2°

Svátek má

Středoškolští učitelé pomohou v personálně oslabených dětských domovech

14. 11. 2020

page.Name
Téměř devadesát dobrovolníků z řad středoškolských učitelů, vychovatelů a asistentů pedagoga vypomůže s doučováním dětí, nebo přímo nastoupí do služeb za chybějící vychovatele v dětských domovech v Královéhradeckém kraji.

„Narozdíl od jarní vlny zasáhlo onemocnění covid-19 téměř všechny dětské domovy v kraji. S tím samozřejmě souvisí nařízená karanténa, která tam zhoršila personální situaci. Kromě nedostatku zaměstnanců vznikly i logistické problémy s realizací karantény a izolací pozitivních dětí,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Kraj proto oslovil ředitele zavřených středních škol a požádal je o pomoc. „Zájem ze strany pedagogů, vychovatelů a asistentů nás příjemně překvapil. Téměř 90 dobrovolníků nabídlo pomoc a ředitelé jednotlivých dětských domovů si již mohou požádat o konkrétní pracovníky,“ uvedla Berdychová, která stála u zrodu této myšlenky. Po uzavření speciálních škol nabídli výpomoc i učitelé z těchto škol. Skupinu pomocníků ještě doplňují studenti Univerzity Hradec Králové, kteří vykonávají v dětských domovech praxi.

„Systémová podpora dětských domovů mě velice těší a rád se připojuji s poděkováním pracovníkům dětských domovů a všem dobrovolníkům. Čeká nás hodně práce na přípravě transformace dětských domovů, která bude součástí změn v péči o ohrožené děti v našem kraji. Řešení krizové situace ukázalo, že jsme na ni dobře připraveni,“ shrnuje náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek.

V dětských domovech je nutné pečovat o svěřené děti 24 hodin denně a zároveň jim zajistit online výuku, kdy na jednoho vychovatele připadá šest až osm dětí. Ty často navštěvují různé ročníky i různé školy. Ředitelé domovů musí souběžně zabezpečit i péči o předškoláky. Profese vychovatele v dětském domově se stala v této době jednou z nejnáročnějších profesí. Královéhradecký kraj zřizuje sedm dětských domovů v Nechanicích, Broumově, Jaroměři, Sedloňově, Potštejně, Dolním Lánově a ve Vrchlabí, ve kterých zaměstnanci pečují o více než dvě stovky dětí.

(hyš-tz-ms)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto