Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V domovech důchodců klesají počty nákaz, pozitivních klientů bylo 228

24. 11. 2020

page.Name
Situace v zařízeních pobytových služeb v Královéhradeckém kraji se dál uklidňuje. Nákaza byla dnes dopoledne v 41 zařízeních, z toho v 21 se nákaza vyskytla u klientů. Pozitivních klientů bylo 228. V porovnání se začátkem listopadu jde o téměř poloviční hodnoty. Přesto v sociálních službách chybějí desítky zaměstnanců.

Výpadek personálu zmírňují i studenti. „V současné době v sociálních službách vypomáhá 58 studentů. Pracovní povinnost studentů pokračuje, ale snažíme se ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb studentům umožnit, aby co nejdříve mohli vrátit do školy,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Podle něj někteří studenti ukončí činnost v zařízeních sociálních služeb ke konci tohoto týdne. „Sociální služby se nespoléhají pouze na studenty na základě příkazů, ale hledáme i další možnosti pomoci. Využíváme pomoc dobrovolníků a také zapůjčení pracovníků z jiných pracovišť. Vzhledem k tomu, že se situace v jednotlivých zařízeních uklidňuje, můžeme se více spoléhat právě na zapůjčení pracovníků," uvedl mluvčí.

V zařízení sociálních služeb v Královéhradeckém kraji bylo dopoledne aktuálně nemocných pracovníků 106, dalších 67 bylo v karanténě. „Oproti začátku listopadu jde o poloviční čísla,“ upozornil Lechmann. Například 4. listopadu byl koronavirus v 36 zařízeních sociálních služeb, a to nejen těch zřizovaných krajem, přičemž v některých šlo pouze o pracovníky. Ve 20 zařízeních se nakazili i klienti. Ke stejnému datu uvádělo hejtmanství 392 nakažených klientů sociálních služeb.

Plošným testováním na koronavirus v kraji dosud prošlo zhruba 75 procent asi z 8000 klientů a zaměstnanců sociálních služeb. První vlna plošného testování zjistila přibližně procento pozitivních pracovníků a tři procenta pozitivních klientů. „Můžeme potvrdit, že ve většině zařízeních už začala další vlna testování. Nejdůležitější je, že ve velkých zařízeních a zařízeních zřizovaných krajem testování v tuto chvíli neprokázalo nekontrolovatelné šíření nákazy,“ dodal mluvčí.

S plošným testováním se v kraji začalo postupně od středy 11. listopadu podle toho, jak do jednotlivých zařízení přicházely od ministerstva zdravotnictví sady antigenních testů. Plošné testování v kraji se týká více než 80 zařízení sociálních služeb.

Česká republika je od 5. října v nouzovém stavu. Pracovní povinnost pro zapojení studentů v sociálních službách se vztahuje na studenty sociálních a pedagogických oborů posledních dvou ročníků středních škol a všech ročníků vyšších odborných škol. Měli by dál vypomáhat i po otevření jejich školy, podle manuálu ministerstva školství má totiž nařízená pracovní povinnosti přednost před výukou.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto