Středa

8. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V nemocnicích scházejí zdravotníci, dalších deset vojáků je posílilo

9. 11. 2020

page.Name
Výpadek stovek zdravotníků, kteří v současné době scházejí v nemocnicích Královéhradeckého kraje, se řeší externisty a dobrovolníky. Dnes do nemocnic nastoupilo dalších deset vojáků, celkem jich tam vypomáhá více než 30 a střídat se budou po týdnu.

Většina zdravotníků chybí pro nemoc, karanténě kvůli covidu nebo ošetřování člena rodiny. „V krajských nemocnicích ode dneška vypomáhá celkem 34 vojáků. Doposud působili v Oblastní nemocnici Náchod v počtu 24, dnes jich přibylo po pěti v jičínské a novobydžovské nemocnici,“ řekla ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V nemocnicích kraje chybí zhruba 480 zaměstnanců, z toho 380 zdravotníků. Nejvíce nemocných zdravotníků bylo dnes v jičínské a trutnovské nemocnici. Ve zdravotnických zařízeních bylo k dnešku pro pacienty s covidem vyčleněno zhruba 340 lůžek, které byly obsazené z více než 80 procent. Podle zástupců krajských nemocnic je velmi vysoká obsazenost ventilovaných intenzivních lůžek. Dopoledne jich bylo 57, z nichž bylo obsazených 53. „Obsazenost těchto lůžek je tedy více než devadesátiprocentní,“ uvedla Chytilová.

Krajské nemocnice provádějí ve všední dny 1100 až 1200 odběrů denně, o víkendu zhruba polovinu z tohoto počtu. „Přibližně 30 procent testovaných je pozitivních,“ poznamenala mluvčí. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové bylo dnes dopoledne v péči lékařů zhruba 150 pacientů s covidem-19, z nichž zhruba čtyři desítky potřebovaly intenzivní péči.

„V případě dalšího nárůstu počtu pacientů má nemocnice připraveny v souladu s pandemickým plánem další kapacity pro pacienty s covidem,“ upozornil její mluvčí Jakub Sochor. Také v tomto zařízení, které má více než 5000 zaměstnanců, situaci komplikuje velký počet chybějících zaměstnanců. Kvůli nemoci či ošetřování člena rodiny zde chybí zhruba 500 zaměstnanců.

Výpadek zdravotníků fakultní nemocnice částečně řeší výpomocí desítek mediků, studentů farmacie a dalších zdravotnických škol. „V nemocnici již také pomáhají zdravotníci, kteří zareagovali na výzvu nemocnice,“ potvrdil Sochor. Podle něj v posledních dvou víkendových dnech nemocnice zaznamenala mírný pokles počtu odběrů na covid.

Šíření koronaviru v Královéhradeckém kraji v posledních dnech zpomalilo, to však neplatí o počtech úmrtí lidí s covidem. Kvůli této nákaze zemřelo mezi nedělním a dnešním dopolednem 11 lidí, od začátku pandemie je to celkem 220. Od začátku pandemie hygienici v kraji zjistili 22 265 případů covidu-19, o 315 více než bylo v neděli dopoledne. Nákaza se v kraji delší dobu šíří komunitně.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto