Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Index PES se drží na hodnotě 79, ubylo okresů v pátém, nejhorším stupni

14. 12. 2020

page.Name
Už čtvrtý den po sobě se index protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji drží na hodnotě 79 ze 100, která odpovídá pátému, nejhoršímu stupni. Před týdnem bylo v kraji skóre 62. Nejhorší je situace v okresech Náchod a Trutnov, kde je index shodně na 76, tedy v pásmu pátého stupně. Zbylé tři okresy jsou ve čtvrtém stupni. Včera byly v nejhorším pátém stupni tři okresy.

Jediným okresem, který si oproti včerejšku pohoršil, je Trutnov. Tam index vzrostl o pět bodů na 76 a dostal se ze čtvrtého do pátého stupně. Beze změny zůstává Jičínsko, které má 71 bodů, tedy hodnotu v pásmu čtvrtého stupně. Naopak si polepšily okresy Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové. Na Náchodsku klesl index o tři body na 76, na Rychnovsku o sedm na 74 a na Hradecku o deset bodů na 74. Hradecko a Rychnovsko spadlo znovu do čtvrtého stupně, Náchodsko i přes mírné zlepšení je nadále v nejhorším pátém stupni rizika.

Rychnovsko podle dat ministerstva zdravotnictví za posledních sedm dní zaznamenalo zhruba 466 nakažených na 100 tisíc lidí. Hradecko má za týden přibližně 348 zjištěných případů covidu-19, Jičínsko zhruba 282, Náchodsko asi 276 a Trutnovsko 230. Krajský index je nad republikovou hodnotou 71 bodů, což znamená třetí stupeň rizika.

V zemi od čtvrtka 3. prosince platí opatření pro třetí stupeň. Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny a o změně rozhoduje vláda.

ČTK
Ilustrační foto