Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Nemocnice plánovanou péči neobnovily, operují pacienty, kde nelze zákrok odložit

31. 12. 2020

page.Name
V nemocnicích Královéhradeckého kraje situace dosud neumožnila návrat k plnohodnotné plánované péči nejen kvůli nutnosti zajištění péče o covidové pacienty, ale také testování na covid-19.

Jak uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová, rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, že nemocnice nesmí ode dneška přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči, se krajských nemocnic v podstatě nedotklo. „V našich nemocnicích je péče stále omezena. Operují se pacienti, u nichž zákrok nelze odložit či jde o drobnější zákroky, které nevyžadují dlouhou hospitalizaci,“ řekla.

Epidemická situace v kraji se rychle zhoršuje, přibývá i pacientů s covidem v nemocnicích. Starají se o ně starají jak krajské nemocnice, tak i státní Fakultní nemocnice Hradec Králové. Včera v nich bylo zhruba 340 pacientů s covidem, v pátek 18. prosince to bylo asi 260.

Nemocnice mají z větší části kapacity vyčerpané, jsou připraveny zvýšit počet covidových lůžek. Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že by nemocnice s ohledem na rostoucí počet pacientů hospitalizovaných s koronavirem měly zastavit příjem k plánované péči, kterou lze odložit.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto