Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Očkování proti covidu v kraji zahájí jako první hradecká fakultní nemocnice

28. 12. 2020

page.Name
/Aktualizováno/ Do hradeckého kraje by mělo do konce ledna dorazit až 12 tisíc vakcín proti covidu-19. Jako první by měla být zahájeno očkování v pondělí 4. ledna ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Krajské nemocnice očekávají dodávku vakcín okolo 7. ledna. První na řadu by měli přijít zdravotníci z covidových oddělení nemocnic a někteří ohrožení pacienti.

Původně nemocnice plánovala začít očkovat mezi svátky, dodávka vakcíny se ale zpozdila. První várka tam dosud nedorazila, mělo by se tak stát zřejmě ve čtvrtek 31. prosince. „Pokud to skutečně dorazí 31. prosince, začneme s očkováním v první pracovní den, tedy v pondělí 4. ledna. Původně mělo přijít 500 dávek, nyní máme přislíbeno 975. Je připraven seznam, dokonce je převis zájemců o očkování," řekl dnes náměstek ředitele tohoto zdravotnického zařízení Zdeněk Tušl.

Nemocnice předpokládala, že první dodávka vakcín dorazí nejpozději v úterý 29. prosince dopoledne a ještě týž den odpoledne začne s očkováním prvních zájemců.V krajských nemocnicích by se mohlo začít očkovat proti covidu-19 od pondělí 11. ledna.

„Závoz by měl proběhnout 7. ledna, předpokládáme, že od 11. ledna by mělo očkování v krajských nemocnicích začít. Předpokládáme, že nejprve oočkujeme covidový personál krajských nemocnic a rizikové skupiny hospitalizovaných pacientů,“ potvrdila Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana.

Počet nemocných s covidem s nutností hospitalizace v kraji opět stoupá. V krajských nemocnicích bylo dnes 223 hospitalizovaných pacientů, z toho na 38 lůžkách intenzivní péče (JIP). „Například před deseti dny jsme měli 160 hospitalizovaných pacientů s covidem, to je nárůst o více než 60 lidí,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V hradecké „fakultce“ se včera léčilo okolo 130 pacientů s covidem, z nichž asi třicítka byla na JIP. Před deseti dny zde byla hospitalizována necelá stovka pacientů s covidem-19, z toho přibližně třetina byla na JIP. Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji je na 75 bodech ze sta. Kraj tak spadá do čtvrtého, tedy druhého nejvyššího, stupně rizika.

Nejvyšší skóre v kraji měl dnes okres Rychnov nad Kněžnou, 79 bodů. V pátém stupni je kromě Rychnovska i Náchodsko. Hradecko, Jičínsko a Trutnovsko spadají do pásma čtvrtého stupně, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví. V celé ČR bylo skóre 71, což odpovídá čtvrtému stupni indexu PES. Opatření ale odpovídají nejvyššímu pátému.

V Česku začalo očkování proti nemoci covid-19 v neděli 27. prosince. Čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice mohou zatím využít bezmála 10 tisíc dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto