Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Plošné dobrovolné testování na covid se rozjíždí, zájem o něj roste

16. 12. 2020

page.Name
První desítky lidí dnes dopoledne v Královéhradeckém kraji absolvovaly bezplatné antigenní testy na covid-19. Plošné dobrovolné testování začalo dnes a zájem roste. V kraji zajišťují testování krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové i některé soukromé ordinace. V současnosti je kapacita zhruba 1500 odběrů denně.

„Fakultní nemocnice spustila antigenní testování veřejnosti dnes ráno, během dopoledne jsme odebrali již první desítky testů. Podmínkou pro provedení testů je objednání se v rezervačním systému, který zájemci najdou na webu nemocnice,“ řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Na dnešek i další dny jsou ve FN stále volné termíny, největší zájem byl o termíny před svátky. „Nyní jsou obsazené již termíny od 21. prosince. Denní kapacita je zhruba pět stovek testů,“ uvedl mluvčí.

Na antigenní testy se zájemci mohou objednat prostřednictvím rezervačních systémů jednotlivých nemocnic. Testování je bezplatné a provádí se výtěrem z nosohltanu. Testovací místa v nemocnicích pro plošné testování budou zpravidla otevřená od 10 do 18 hodin. Podle hejtmanství kraje by zájemci o testování měli využívat odběrové místo ve své spádové oblasti.

V krajských nemocnicích je denní kapacita 900 až 1000 odběrů, pro první dny je obsazenost termínů téměř stoprocentní. „Kapacita odběrových míst pro každou z pěti nemocnic je denně zhruba 180. Co se týče obsazenosti termínů, pro první dny zbývají poslední volná místa. Zájem roste,“ sdělil mluvčí kraje Dan Lechmann.

Plošné antigenní testování veřejnosti na covid-19 ode dneška provádějí FN Hradec Králové, krajské nemocnice v Trutnově, Náchodě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem. Soukromá nemocnice ve Vrchlabí testování připravuje. Testování nabízejí také ambulantní specialisté a soukromé ordinace v rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

ČTK
Ilustrační foto