Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Testy v domovech pro seniory odhalily covid u tří procent klientů

1. 12. 2020

page.Name
Nákaza covid-19 v minulých týdnech pronikla do sociálních zařízení v Královéhradeckém kraji a bylo tedy potřeba plošně otestoval nejen klienty, ale také zaměstnance. Toto testování odhalilo nákazu u zhruba tří procent klientů a jednoho procenta zaměstnanců.

Plošné testování v domovech důchodců v kraji, které začalo listopadu a týká se více než 80 zařízení sociálních služeb, nejen těch zřizovaných krajem, zahrnovalo průměrně 2800 pracovníků a 2900 klientů. První kolo testování skončilo. „S ohledem na rozdílné termíny distribuce antigenních testů některá zařízení již provádí šesté kolo,“ prozradil mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

V porovnání se situací v polovině listopadu se situace v domovech seniorů v kraji zlepšuje. Nákaza byla dnes ve 39 zařízeních z celkového počtu 53 poskytovatelů sociálních služeb, z toho v 20 se nakázala vyskytla u klientů. Před týdnem byl covid ve 41 zařízeních, z toho v 21 mezi klienty. K dnešku bylo klientů pozitivních na covid 215, přičemž před týdnem 228 a v pondělí 16. listopadu to bylo 305 klientů. „Celkový počet klientů je 3250, tedy nakažených je zhruba 6,6 procenta,“ řekl mluvčí.

Podle zástupců kraje se zlepšuje také personální situace v domovech důchodců. Počet pozitivních pracovníků sociálních služeb byl 103 z celkového počtu 2465, tedy nakažených bylo asi 4,2 procent zaměstnanců. Aktuálně bylo v karanténě z různých důvodů 57 zaměstnanců. „Spolu s nakaženými je tedy mimo hru 6,5 procenta pracovníků,“ uvedl Lechmann.

Před týdnem 24. listopadu bylo v zařízení sociálních služeb v Královéhradeckém kraji aktuálně nemocných pracovníků 106, dalších 67 bylo v karanténě. Domovy důchodců výpadek řeší výpomocí dobrovolníků, externistů i studentů.

ČTK
Ilustrační foto