Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji zdraží voda a teplo, důvodem jsou investice do sítí a inflační růst nákladů

20. 12. 2020

page.Name
Ceny vodného a stočného v největších městech Královéhradeckého kraje od 1. ledna nového roku vzrostou. V Hradci Králové a v Trutnově zdraží dálkové teplo. V Rychnově nad Kněžnou si lidé připlatí za vyvážení a likvidaci odpadů. Měnit se nebudou ceny jízdného v MHD, parkování a nájmů v městských bytech. Stejné zůstanou i poplatky za psy.

Zdražení vodného a stočného, které vodárny zdůvodňují nutností získat peníze na investice do vodárenských sítí a také inflačním růstem provozních nákladů, ohlásily v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Nejvyšší cena vody z okresních měst bude tradičně v Hradci Králové, kde vzroste o 4,2 procenta na 101,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.

V Trutnově voda zdraží o pět procent na 83,31 Kč/m3, v Náchodě o 4,2 procenta na 84,82 Kč/m3 a v Jičíně o tři procenta na 84,89 Kč/m3. Ve Dvoře Králové vodné a stočné zdraží o 4,5 pct na 91,30 Kč/m3. Pro průměrnou tříčlennou domácnost to bude znamenat roční zvýšení nákladů o 240 až 400 korun. Výjimkou z okresních měst je Rychnov nad Kněžnou, kde cena zůstane na 77,47 Kč/m3 vody.

Lidé v Hradci Králové příští rok zaplatí více za dálkové teplo od městské společnosti Tepelné hospodářství. Od 1. ledna o dvě procenta na 563 Kč za gigajoule. Účet za teplo domácnosti v třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů příští rok vzroste přibližně o 280 korun na 14 080 korun. Hlavním důvodem zdražení je zvýšení ceny tepla z Elektráren Opatovice (EOP), od nichž Tepelné hospodářství teplo pro své zákazníky nakupuje.

Cena tepla z uhelných zdrojů ČEZ v Trutnově a ve Dvoře Králové nad Labem vzroste od 0,5 procenta do 2,5 procenta. V lokalitě Vrchlabí, kde ČEZ teplo vyrábí z plynu, se cena měnit nebude. Ceníky ČEZ zveřejní v lednu. Rychnově nad Kněžnou se poplatek za vyvážení odpadu v roce 2021 zvýší na 650 korun na osobu z dosavadních 500 korun.

„Důvodem jsou neustále rostoucí náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu a růst nákladů při uložení komunálního odpadu na skládku,“ uvedl starosta města Jan Skořepa. V Hradci základní poplatek za vyvážení odpadů zůstane na 600 korunách na osobu a rok. V Jičíně poplatek zůstane na 552 korunách, v Trutnově na 540 korunách. V Náchodě základní poplatek bude opět 900 korun na osobu, ale zůstane pravidlo, že kdo zaplatí do konce února, bude dál platit sníženou taxu 450 korun.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto: faei.cz