Středa

7. června 2023

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

V nemocnicích je zdravotníků pořád méně, chybí jich více než 300

2. 12. 2020

page.Name
Koronavirová krize se podepsala na personálním obsazení nemocnic v Královéhradeckém kraji. V posledních dnech se zde významně snížil počet zdravotníků v karanténě kvůli covidu. Neznamená to ale, že by krajské nemocnice na tom byly nyní personálně podstatně lépe. Chybí v nich totiž zdravotníci, kteří jsou v pracovní neschopnosti kvůli jiným nemocem.

V krajských nemocnicích ke dnešku chybělo zhruba 312 zdravotníků z celkového počtu asi 2700. Před týdnem to bylo zhruba 320. „Po personální stránce je situace přibližně stejná. Významně se snížil počet zdravotníků v karanténě, ale oproti tomu přibylo neschopenek  kvůli jiným onemocněním, jako jsou únava, bolesti zad a jiné zdravotní obtíže způsobené především velkým pracovním nasazením,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Podle něj proto současný stav ještě neumožňuje začít obnovovat normální chod nemocnic. „Akutní zdravotní obtíže a komplikace vyžadují okamžitou péči, proto prosíme ostatní pacienty o trpělivost a pochopení,“ uvedl. Kraj má nemocnice v Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který patří i nemocnice Rychnov nad Kněžnou.

V regionu pečuje o pacienty s covidem také Fakultní nemocnice Hradec Králové, i tam stále chybí stovky zaměstnanců. Postupně se zde ale již obnovuje neakutní péči. V nemocnicích v kraji stále vypomáhají dobrovolníci a externisté. Nemocnice měly v pondělí volných zhruba 31 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, zhruba o devět procent méně než před týdnem.

Na odděleních JIP a ARO bylo 233 lůžek, volných bylo okolo 22 procent. Pro pacienty s covidem zbývalo 15 lůžek, pro ostatní 35. Standardních lůžek s kyslíkem bylo toto pondělí z celkových 1344 volných asi 12 procent, o procento více než před týdnem.

ČTK
Ilustrační foto