Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

V nemocnicích se léčí zhruba 330 pacientů s covidem, navýší se počet lůžek

30. 12. 2020

page.Name
Počty pacientů s covidem, kteří jsou v nemocnicích Královéhradeckého kraje, stoupají. Souvisí to se zhoršováním epidemie. Podle dnešního indexu PES je v kraji nejhorší situace v zemi. Aktuálně se v nemocnicích, které jsou připraveny zvýšit počet covidových lůžek, léčí zhruba 330 pacientů s touto nákazou.

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové bylo dnes dopoledne hospitalizováno 138 pacientů s covidem, v pondělí asi 130. „Během vánočních svátků jsme měli asi 30 příjmů. Na JIP je volných sedm míst. Situaci zatím zvládáme, v záloze máme připraveny další kapacity,“ prozradil náměstek ředitele hradecké nemocnice Zdeněk Tušl.

V nemocnicích kraje se dnes léčilo zhruba 190 pacientů s covid-19, z nichž asi 40 na intenzivních lůžkách (JIP). „Obsazenost našich kapacit je aktuálně necelých 80 procent,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Volná kapacita covidových lůžek na JIP v krajských nemocnicích je asi 13 procent a standardních lůžek 23 procent.

„Situace v kraji se zhoršuje, zatím ji však v krajských nemocnicích zvládáme, i když se kapacita lůžek pomalu naplňuje. Z tohoto důvodu připravujeme rozšíření počtu lůžek a dovybavujeme i běžná lůžka na standardních odděleních,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Nemocnice se i nadále potýkají s nedostatkem zdravotníků.

Například nemocnice opět povolávají studenty, kteří jsou ochotni pomoci. Uvítaly by také výpomoc vojáků. „Žádost na výpomoc vojáků do našich nemocnic zpracovává hejtmanství. Podle údajů z počátku týdne chybí v krajských nemocnicích kvůli karanténě či pracovní neschopnosti 255 zdravotníků,“ sdělila Chytilová.

Laboratoře nemocnic včera vyšetřily téměř 600 PCR testů a 700 antigenních. „U PCR testů bylo včera zjištěno 50 procent covid pozitivních lidí, u antigenních testů byl záchyt pozitivních lidí 14 procent,“ dodala mluvčí. Padesátiprocentní podíl pozitivních PCR testů z úterý má také fakultní nemocnice.

ČTK
Ilustrační foto