Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Krajské nemocnice omezují plánovanou péči, největší omezení je v Trutnově

8. 10. 2020

page.Name
Nemocnice Královéhradeckého kraje začaly v souvislosti s péčí o pacienty s covidem-19 omezovat plánovanou péči. Největší omezení je v Oblastní nemocnici Trutnov, kde zredukovali chirurgické a ortopedické operace u pacientů, u kterých je možné zákrok odložit. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

U ostatních krajských nemocnic, v Jičíně, Náchodě, ve Dvoře Králové nad Labem a v Rychnově nad Kněžnou, je omezování péče minimální. V nemocnicích mají nyní vyčleněno pro pacienty s koronavirem 106 standardních a 24 intenzivních lůžek vybavenými plicními ventilátory.

„Kapacita se průběžně navyšuje podle potřeby, nyní již máme připravený plán na navýšení počtu covidových lůžek na další dny. Z uvedeného počtu standardních lůžek je aktuálně zhruba polovina obsazená, u intenzivních lůžek je obsazenost vyšší,“ prozradila Chytilová.

Fakultní nemocnice Hradec Králové dosud k omezení neakutních operací v souvislosti s péčí o pacienty s covidem-19 nepřistoupila. O tom, kdy a v jakém rozsahu to případně udělá, rozhodne další vývoj epidemické situace. Nemocnice má pro covid-19 pozitivní pacienty 37 lůžek, plicními ventilátory je vybavena necelá polovina z nich. Dnes tam bylo hospitalizováno 27 pacientů s covidem-19.

V kraji se situace kolem koronaviru zhoršuje každým dnem. Podle krajských hygieniků narůstá množství případů, kdy nelze určit zdroj nákazy, ještě ale není překročena hodnota komunitního přenosu. Nové případy v tomto týdnu mají spíše plošný charakter. Od včerejšího dopoledne do dnešních 09:00 přibylo v regionu rekordních 187 potvrzených případů koronaviru na celkových 2747 případů. Za tuto dobu zemřeli v regionu dva lidé s covidem-19.

ku jw
ČTK
Ilustrační foto