Pátek

29. září 2023

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Kvůli uzavření škol přejde veřejná doprava v kraji do prázdninového režimu

15. 10. 2020

page.Name
Uzavření škol, ke kterému přistoupila vláda kvůli rostoucímu šíření nemoci covid-19, je hlavním důvodem k tomu, aby v Královéhradeckém kraji byly od pondělí dočasně omezeny vybrané spoje ve veřejné autobusové a železniční dopravě. Doprava přejde do takzvaného prázdninového režimu. Opatření potrvá do 1. listopadu, zaznělo dnes z hejtmanství.

Podle prázdninového jízdného řádu bude od pondělí až do odvolání jezdit i městská hromadná doprava ve stotisícovém Hradci Králové. Již od středy 14. října hradecká MHD zastavila provoz školních linek a všech výpomocných spojů, ode dneška zrušila provoz nočních linek.

Rozsah krajem objednávaných autobusových spojů v pracovních dnech se sníží o 3,8 procenta. Kromě toho se omezí i komerční dálková autobusová doprava u spojů ve směru na Prahu. Rozsah objednávaných železničních spojů v pracovních dnech se sníží o 2,9 procenta, o víkendu o 13 procent.

„Kvůli uzavření škol od příštího týdne přejdeme obdobně jako na jaře na prázdninový režim. Cestující musí od pondělí 19. října počítat s menším počtem stávajících autobusových a železničních spojů,“ potvrdil první náměstek hejtmana pro dopravu a budoucí hejtman Martin Červíček.

České dráhy uvedly, že v první fázi budou od pondělí omezené zejména školní a na ně navazující spoje. Od soboty 24. října pak dojde k dalšímu omezení u víkendových spojů. „Změna bude vycházet z dvouhodinového intervalu v úseku Hradec Králové - Trutnov, Broumov na základě vedení dálkových spojů linky R 10 Praha - Hradec Králové - Trutnov," uvedly ČD. Nabídka spojení pro cestující jedoucí do zaměstnání má zůstat zachována.

Informace o aktuálním dopravním spojení v kraji budou dostupné na portálu jízdních řádů www.idos.cz. „Dopravce jsme požádali o vylepení informací o změně jízdních řádů na jednotlivých autobusových zastávkách. O změnách ve vlakových spojích budou cestující informovat také České dráhy,“ řekl Červíček. Cestující se také mohou informovat na infolince krajského integrovaného systému dopravy IREDO na telefonním čísle 491 580 333.

Rozhodnutí kraje navazuje na vládní nařízení o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. „Jde o dílčí redukce, které nemají zásadní vliv na dopravní obslužnost v našem kraji. Přesto ale prosím o pochopení a trpělivost a o přizpůsobení se těmto dílčím redukcím, které budou platit v následujících 14 dnech,“ dodal Červíček.

ry sd
ČTK
Ilustrační foto