Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Stop pro kulturu a sport, hospody musí zavírat ve 20 hodin

8. 10. 2020

page.Name
Koronavirus znovu vážně omezí každodenní život v Česku. Podobně jako na jaře se i nyní kvůli němu dočasně zastaví kultura, sport, volnočasové aktivity, restaurace budou mít otevřeno jen do 20 hodin. Polovina žáků druhého stupně základních škol se bude týden učit prezenčně, zbytek se bude učit doma. Po týdnu se vymění.

Na dnešní tiskové konferenci to oznámili ministr zdravotnictví Roman Prymula a ministr školství Robert Plaga. Nová série opatření má pomoci zabránit šíření nemoci covid-19. Bude platit od pondělí 2. října, a potrvá dva týdny.

Prymula se rozhodl prakticky zmrazit na čtrnáct dnů volnočasové aktivity. „Dojde k zavření prakticky všech kulturních událostí, divadel a kin tak, abychom volnočasové aktivity mohli omezit," prohlásil na tiskové konferenci. Zákaz otevřít se týká i zoologických zahrad. „Potřebujeme omezit počet osob, které se potkávají mimo rodinu,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Ve vnitřních prostorech mohou i nadále probíhat aktivity lidí, ale pouze v počtu deseti osob. Ve venkovních prostorech ve dvaceti lidech. To znamená, že by mohly dál fungovat například galerie či muzea, pokud si pohlídají, aby počet návštěvníků nepřesáhl stanovený limit. Divadla a kina můžou do pondělí fungovat, ale v už dříve upraveném režimu s maximální kapacitou 500 diváků a s rouškami. Už dříve byly zakázané muzikály, opery a koncerty.

Výrazně dramatické omezení se dotkne i sportu. „Zrušeny budou veškeré sportovní aktivity, ať profesionální nebo volnočasové. Zavřena budou vnitřní sportoviště, budou ponechána venkovní, kde bude možné sportovat v počtu, kterých obecně platí, tedy do dvaceti osob," uvedl Prymula. Jinými slovy, bude možné si zahrát tenis či fotbal, ale jen venku, ne v hale. Výjimku mají mezistátní utkání, ale musí se odehrávat bez diváků.

Už od půlnoci ze čtvrtek na pátek budou zavřené posilovny, fitness centra, bazény a koupaliště. Restaurace musí do pátku zavírat už ve 20 hodin. U stolů mohou sedět maximálně čtyři hosté. V restauracích v obchodních centrech dokonce jen dva lidé, navíc musí provozovatelé vypnout wifi. Pro obchodní centra ale nařízení platí až od pondělí.

Od pondělí se změní také výuka na druhém stupni základních škol. Žáci se rozdělí do dvou skupin, jedna se bude učit prezenčně, druhá na dálku. Po týdnu se vymění. Navíc na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministr školství volno, čímž prodlouží podzimní prázdniny z pěti dnů na devět. Střední a vysoké školy přejdou na online výuku.

Omezení neplatí prr mateřské školy. Žáci prvního stupně základních škol se budou i nadále učit prezenčně, mají ale povinnost nosit roušky mimo učebny. „Školní družiny zůstávají v provozu,“ zdůraznil ministr školství Robert Plaga. Z řady dalších zákazů je klíčové rovněž omezení provozu úřadů, a to na dva dny, vždy na pět hodin.

Pavel Cajthaml
redakce@salonkyhk.cz