Čtvrtek

18. srpna 2022

Nyní

21°

Zítra

20°

Svátek má

Covid na vzestupu: Přibylo 44 případů na 862, jeden pacient zemřel

13. 9. 2020

page.Name
V Královéhradeckém kraji dnes za posledních 24 hodin přibylo 44 potvrzených případů covidu-19 na celkových 862. Jde o druhý nejvyšší denní přírůstek případů nákazy v kraji od začátku pandemie. Nejvíce nových případů, 23, je z okresu Hradec Králové. „Nesouvisí to s žádným novým ohniskem nákazy," řekla ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Veronika Krejčí.

Za posledních 24 hodin zemřel v kraji další pacient s covidem-19, počet zemřelých se zvýšil na devět. „Nejde o žádné nové ohnisko. Stále platí, že to jsou rodinné výskyty, objevují se školy. Promítají se do toho třeba i adaptační pobyty před začátkem výuky na vysokých školách. Stále nelze hovořit o komunitním šíření nákazy," uvedla k nárůstu potvrzených nákaz Krejčí.

V kraji bylo dnes dopoledne aktuálně nemocných koronavirem 336, o 43 více než v včera dopoledne. Nejzasaženějším okresem je nadále Trutnovsko, kde je nejvíce, 123 aktivních případů. Od sobotní deváté hodiny ranní tam přibylo deset aktuálně nemocných. Na Trutnovsku je ohnisko nákazy v soukromém domově seniorů Beránek v Úpici, tam se nákaza dostala i do škol.

Okresy Hradec Králové, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Jičín měly dnes 101, 62, 27 a 23 aktivních případů. Počet uzdravených z covidu-19 v hradeckém kraji se oproti sobotnímu dopoledni nezměnil, stále jich bylo 517, vyplynulo z dopoledního hlášení hradecký krajských hygieniků. Koronavirus začal výrazně zrychlovat v minulých dnech. Rekordní denní nárůst případů covidu-19 v kraji byl od středečního dopoledne do čtvrtečního dopoledne, tehdy přibylo 46 případů.

Podle ministerstva zdravotnictví, které při evidenci případů používá jinou metodiku než krajští hygienici, bylo od začátku pandemie v kraji do dnešní jedné hodiny ranní zjištěno 1022 potvrzených případů covidu-19, což je za čtyřiadvacet hodin nárůst o 44. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel to představovalo zhruba 185 případů nákazy. Byl to druhý nejnižší počet v celé republice.

Podle tak zvaného semaforu ministerstva zdravotnictví, který popisuje situaci v zemi v týdnu od 2. září do 9. září, nově postoupily do prvního, zeleného stupně rizika nákazy, tři z pěti okresů v Královéhradeckém kraji, a to Trutnov, Náchod a Hradec Králové. Na Rychnovsku a Jičínsku nadále platí nulové nebo nízké riziko nákazy. Zelený stupeň pohotovosti značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto