Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Do lavic prvních ročníků základních a středních škol v kraji usedne 11 800 žáků

1. 9. 2020

page.Name
Většina základních i středních škol v Královéhradeckém kraji dnes zahájila nový školní rok. Do prvních ročníků těchto vzdělávacích institucí nastoupí 11 800 žáků. Kolik dětí ve skutečnosti do škol nastoupí, bude kraj vědět až na podzim.

Školní rok dnes začíná kvůli riziku šíření koronaviru za přísnějších hygienických pravidel. Kvůli karanténě několika učitelů s podezřením na covid-19 dnes neotevřela městská ZŠ Husova v Jičíně. Školní rok zřejmě zahájí v pondělí 7. září.  Testy na covid-19 u šesti členů pedagogického sboru, kteří mají nařízenou karanténu do 10. září, nákazu neprokázaly. „K přenosu nákazy u nich nedošlo," řekl dnes ČTK mluvčí jičínské radnice Jan Jireš. Odběry podstoupili v pondělí. Ještě před začátkem školního roku přišli do kontaktu s kolegou, u kterého byl koronavirus potvrzen, nakazil se v rodině.

V kraji do prvních ročníků základních škol nastoupí přibližně 5600 žáků, do prvních ročníků středních škol okolo 6200 žáků. Podle krajského úřadu do základních škol nastupuje letos o 100 žáků méně, naopak do středních škol o 200 žáků více. „Ve novém školním roce odhadujeme, že ve středních školách v kraji bude studovat přibližně 22 600 žáků. Přesný počet v tuto chvíli neznáme. V minulém školním roce studovalo na středních školách v kraji 22 400 žáků,“ řekla mluvčí kraje Sylvie Adamcová. Na střední školy zřizované krajem nastoupí zhruba 20 tisíc žáků, do základních škol přibližně 50 300 žáků.

 
Středních škol, tedy krajských, soukromých i církevních, je v Královéhradeckém kraji 74, z toho 54 je krajských. Například ve stotisícovém Hradci Králové dnes nastoupilo podle radnice do 37 prvních tříd 17 základních škol zřizovaných městem 957 dětí, tedy o 30 více než loni. „Letošní zahájení školního roku se nese v jiném duchu než doposud. Rodičům je doporučeno, aby ve vnitřních prostorách školy využívali roušky a omezili svůj pohyb ve školách na co nejkratší dobu,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto