Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Málo zasažené základní školy by ministrem doporučené volno nevyhlašovaly

22. 9. 2020

page.Name
Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes doporučil ředitelům vyhlášení ředitelského volna na pátek 25. září, aby vznikl čtyřdenní víkend a získal se čas na útlum epidemie. Ředitelé základních škol v Královéhradeckém kraji, kde není vysoká nemocnost, by však ředitelské volno nevyhlašovali. Většina zřizovatelů škol dosud jasné stanovisko k vyhlášení volna nesdělila, vyčkávají na oficiální informace.

„Pokud nebudu muset, ředitelské volno nevyhlásím. U nás situace není taková, aby to bylo potřeba, to je můj osobní názor,“ řekl Jan Šimek, ředitel ZŠ Habrmanova v Hradci Králové. Podobný názor má i ředitel hradecké ZŠ Bezručova František Obr. Ani tam nemají problém s vyšší nemocností. „Dokud můžeme chodit do školy, buďme za to rádi. Každý den výuky je dobrý. Nejsme na tom tak špatně, aby nám to prospělo. Chápu ale, že zasaženým školám čtyři dny volna mohou pomoci, to ale není náš případ,“ uvedl.

Na základě doporučení ministra zdravotnictví vyhlašují ředitelské volno základní umělecká škola a všechny základní školy zřizované městem Náchod. „Dohodli se na tom během dne ředitelé škol a radní to následně schválili. Chtěli jsme, aby bylo rozhodnutí jednotné pro všechny městské školy v Náchodě. Důvodem je zajistit bezpečnost žáků škol v souvislosti s šířením nemoci covid-19,“ prozradila mluvčí radnice Nina Adlof.

Naopak v Jičíně se dnes radnice se zástupci škol zřizovaných městem dohodla na tom, že tamní základní školy ředitelské volno nevyhlásí. „Nutno dodat, že do pátku může dojít k novým skutečnostem, kvůli kterým bude třeba dnešní dohodu přehodnotit, to ale nyní nelze předvídat,“ poznamenal mluvčí jičínské radnice Jan Jireš. Někteří zástupci měst se nechali slyšet, že to nechají na ředitelích. „Město Trutnov z pozice zřizovatele školám nic takového nenařídilo. Je to zcela na ředitelích samostatných škol, zda vyhlásí ředitelské volno,“ poznamenala k tomu mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Krajský úřad vyčkává na oficiální sdělení či případné vyjádření ministerstva školství. „Pokud ministerstvo stanovisko nevydá, vyslovíme souhlas s názorem ministra zdravotnictví a doporučíme krajským školám, aby vyhlásily pro žáky na pátek volno,“ sdělila mluvčí kraje Sylvie Adamcová. Podle ní zřizovatel nemůže nařídit školám vyhlášení volného dne, tato pravomoc je podle školského zákona plně v kompetenci ředitele školy.

Královéhradecký kraj i přes zrychlování nákazy covidu-19 stále patří k méně zasaženým regionům v republice. Podle aktuálního semaforu ministerstva zdravotnictví je všech pět okresů v kraji v prvním, tedy zeleném stupni rizika nákazy koronavirem. Zelený stupeň pohotovosti značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Nejvíce aktivních případů bylo dnes dopoledne v okresech Trutnov, Hradec Králové a Náchod, a to 217, 180 a 140.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: habrmanova.cz, bezrucka.cz