Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hasičský záchranný sbor byl za rok v souvislosti s covidem u 619 událostí

11. 3. 2021

Hasičský záchranný sbor byl za rok v souvislosti s covidem u 619 událostí 0 snímků
Od vyhlášení prvního nouzového stavu kvůli nepříznivé epidemiologické situaci spojené s šířením onemocnění covid-19 zítra uplyne jeden rok. V této souvislosti plní složky integrovaného záchranného systému nad rámec svých běžných povinností další úkoly. Za toto období Hasičský záchranný sbor (HZS) Královéhradeckého kraje řešil 619 událostí spojených s nákazou koronavirus.

Kromě toho poskytl 109 telefonických pomocí. Koncem října minulého roku byl zřízen mobilní odběrový tým, který provedl odběry na PCR nebo antigenní testy u 2272 osob a po kraji najezdil 17 500 kilometrů. V období od 18. prosince do 14. února se příslušníci HZS zapojili kvůli navýšení požadavků na testování osob a dostupnosti antigenních testů do činnosti stacionárních odběrových týmů ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a v nemocnicích v Náchodě i Dvoře Králové nad Labem. V tomto období provedly odběrové týmy HZS 12 859 odběrů na PCR testy a 9991 odběrů na antigenní testy

Podle ředitele HZS Davida Pouče sbor začal řešit opatření a zásahy v souvislosti s koronavirem již od konce února minulého roku. Byla svolána bezpečnostní rada kraje i bezpečnostní rady obcí s rozšířenou působností, poté byla zahájena činnost jednotlivých krizových štábů. Bylo třeba nastavit postupy společných zásahů složek IZS, vyřešit karanténu příslušníků vracejících se ze zahraniční dovolené a mnohé další.

„To vše s optimistickým výhledem, že za pár týdnů, nejhůře měsíců dojde k návratu do běžného provozu… Nakonec se spektrum našich činností za uplynulý rok významně proměnilo, za uvedené období evidujeme přes 600 událostí, které souvisely s covid-19 nebo úkoly ke zvládnutí pandemie,“ sdělil ředitel HZS. A jaké činnosti nad rámec každodenních zásahů krajský hasičský záchranný sbor prováděl?

V první řadě to byl převoz zdravotnického materiálu. Jednou z prvních byla žádost o pomoc s transportem zdravotnických roušek od lokálního výrobce. Další transporty byly například z letišť Ruzyně či Pardubice. První zdravotnický materiál dovážený z centrálního skladu v Opočínku překládali a převáželi příslušníci HZS Královéhradeckého kraje 20. března 2020. Od té doby se v průběhu uplynulého roku postarali hasiči o distribuci desítek tun ochranných pomůcek – roušek, respirátorů, ochranných obleků nebo masek.

Hasičská vozidla dodnes rozvážejí materiál podle požadavků krajského úřadu, nejčastěji pak do jednotlivých obcí. Nejčastěji jde o plicní ventilátory a další přístroje na podporu dýchání, v několika případech byla převážena také zdravotnická lůžka. Zřízen byl také dekontaminační bod na zimním stadionu v Náchodě, když se loni začátkem března začaly objevovat první požadavky na dekontaminaci posádek a vozidel zdravotnické záchranné služby po setkání s pacienty s podezřením na onemocnění covid-19.

„Tato činnost zahrnuje zpravidla desinfekci osob, vozidel nebo prostor. Například takto hasiči desinfikovali policejní služebny, zázemí zdravotnické záchranné služby, odběrová místa v nemocnicích nebo dokonce vlastní prostory stanic. Pro tyto účely jsou jednotky vybaveny nejen desinfekčními prostředky, ale také technickými prostředky k provádění prostorové dezinfekce,“ přiblížila mluvčí hasičů Martina Götzová. Dekontaminační body pak byly zřízeny v dalších okresech a jejich činnost ukončena v květnu 2020.

Velkou pomocí v kritické době bylo zřízení mobilních odběrových týmů hasičů. Ten první začal fungovat loni koncem října. Odběry u občanů, kteří se nemohli dostavit do stávajících odběrových center, prováděl do poloviny prosince loňského roku. Následně pomáhali příslušníci zařazení do dvou mobilních odběrových týmů při provádění odběrů vzorků v nemocnicích v Královéhradeckém kraji. V těchto místech se hasiči podíleli zejména na dobrovolném antigenním testování obyvatelstva. V únoru 2021 se týmy přesunuly opět do terénu a jejich počet byl navýšen.

Mezi další činnosti patřila pomoc hasičského záchranného sboru se stavbou a zajištěním odběrových míst. „Bylo nasazeno několik kontejnerů a stanů tak, abychom poskytli obslužnému personálu dostatečné zázemí k provádění odběrů,“ přiblížila mluvčí. Hasiči pomáhali zejména ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, v nemocnicích Jičín, Dvůr Králové nad Labem a v dalších zařízeních. Jako největší a logisticky nejnáročnější akce byla stavba odběrového místa pro více než dva tisíce polských zaměstnanců závodu Škoda Auto Kvasiny.

Jednotky požární ochrany mimo to zasahují u množství událostí, kdy je vyžádána technická pomoc v prostředí s pacientem s onemocněním covid-19. „Hasiči pomáhají zdravotnické záchranné službě při transportu pacientů z domácího prostředí do sanitního vozu. Takový zásah probíhá za použití odpovídajících ochranných prostředků a následné dezinfekce,“ dodala Götzová. Zejména v průběhu loňského jara poskytovalo nemalou pomoc také krajské operační a informační středisko. Operátoři linky 112 tak čelili velkému náporu dotazů volajících.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje