Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ministr studentům pomáhajícím v nemocnicích odpustil didaktické testy

15. 3. 2021

page.Name
Žákům zdravotnických škol a sociálních oborů, kteří v minulých měsících pomohli zvládnout situaci v nemocnicích a sociálních zařízeních, byly odpuštěny didaktické testy. Ministr školství žádost vyslyšel a vláda nyní na požadavek přistoupila.

Už v lednu představitelé Královéhradeckého kraje na jednání Asociace krajů České republiky usilovali o debatu, aby vláda maturantům ze zdravotnických a sociálních oborů ulehčila zkoušky v podobě uznání či odpuštění didaktických testů. Začátkem února zaslal hejtman Martin Červíček dopis premiérovi Andreji Babišovi, ve kterém upozorňoval na fakt, jak náročná je situace pro maturanty pomáhající v nemocnicích.

„Tito žáci během posledních měsíců nouzového stavu pracovali ve zdravotnických a sociálních zařízeních a pomáhali svojí prací státu a českému zdravotnictví řešit personální krizi spojenou s nemocí covid-19. Jejich působení na odděleních velmi ocenili zejména zdravotníci, kteří se díky zapojení žáků mohli více soustředit na péči o pacienty s těžkým průběhem onemocnění,“ napsal v dopise hejtman.

Upozornil také na to, že po dobu pracovní povinnosti byli žáci omluveni z účasti na výuce a zapojili se do pravidelných pracovních směn v denních i nočních službách stejně jako zdravotníci, a ještě se po práci museli připravovat na maturitu. „Proto si myslím, že by k nim mělo být možné najít jiný přístup. Nicméně se jedná o výjimečnou situaci. Do budoucna musíme zaručit, aby kvalita školství neklesla a abychom letošní snížené nároky nebrali jako měřítko pro další ročníky a žáky,“ uvedl Červíček.

Po několika verzích úřednické maturity vláda nakonec přistoupila na odpuštění didaktických testů pro žáky, kteří pomáhali v nemocnicích a sociálních zařízeních, jak původně navrhoval  kraj. Rozhodnutí vlády těší nejen hejtmana, ale i jeho náměstka pro oblast školství a sportu Arnošta Štěpánka „Jsem rád, že se to povedlo vybojovat pro žáky, kteří kraji během pandemie pomohli a odpracovali v nemocnicích v součtu víc než 30 tisíc hodin. Beru to alespoň jako částečné poděkování od státu,“ nechal se slyšet náměstek a zdůraznil, že tomu pomohly i průběžné telefonáty s představiteli vlády.

Za maturanty v tomto ohledu bojovali také ředitelé hradecké a trutnovské zdravotnické školy Soňa Lamichová a Roman Hásek i ředitel Evangelické školy v Náchodě David Hanuš. „Sami viděli, že jim koronavirová krize ukázala opravdovou stránku práce v nemocnicích. Královéhradecký kraj jako poděkování schválil žákům za odpracované hodiny odměny,“ upozornil náměstek, který chce zároveň zahájit smysluplnou debatu o maturitní zkoušce, její užitečnosti a budoucí podobě.

Přiklání se k verzi ponechat profilovou část maturitní zkoušky v kompetenci škol a pro státní část realizovat podobně, jako například testy Toefl. „Jednalo by se o znalostní testy, které mohou uchazeči podstoupit kdykoli během studia a zkoušky nejsou až na jeho konci jako běžná maturita. Tento systém umožní odstranit zbytečnou duplicitu mezi maturitní zkouškou a následnou přijímací zkouškou na vysoké školy,“ vysvětlil Štěpánek.

V krátkodobém výhledu je podle něj nezbytně nutné vyřešit situaci, kdy žák střední školy chodí řádně do školy, plní si řádně své studijní povinnosti, a nakonec z jakéhokoli důvodu nesloží maturitu. „Není možné, aby takový žák měl dokončené pouze základní vzdělání,“ dodal. Letošní maturitní zkoušky budou kvůli zrušené prezenční výuce vypadat tak, že ústní zkoušky z českého a cizího jazyka budou dobrovolné.

Maturanti, kteří pomáhali či stále pomáhají v nemocnicích nebo v domovech seniorů, nebudou muset dělat didaktické testy. Pro ostatní maturanty zůstanou didaktické testy povinné, ale prodlouží se čas na jejich řešení. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

 (hyš-ms)
hynek@salonkzhk.cz
Ilustrační foto: zshk.cz