Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na dodržování omezení pohybu osob mezi okresy dohlédnou stovky policistů

1. 3. 2021

page.Name
Vzhledem k usnesení vlády o přijetí krizového opatření, kterým dochází k omezení volného pohybu osob ode dneška do nedělní půlnoci 21. března, na jeho dodržování v regionu bude dohlížet Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

V kraji jsou do tohoto opatření zapojeny stovky policistů, s nimiž bude poté ve smíšených hlídkách působit 20 příslušníků Celní správy a více než stovka příslušníků armády. Tyto hlídky budou mobilní a budou průběžně měnit svá stanoviště,“ potvrdila mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Policejní hlídky na silnicích budou kontrolní činnost vykonávat v místech, která poskytnou bezpečnost pro zastavovaná vozidla i pro zasahující policisty. Ti se zároveň zaměřují na kontrolu dodržování všech platných vládních opatření, a to na území všech pěti okresů v celém Královéhradeckém kraji.

„Kontroly usnesení Vlády ČR ze dne 26. února 2021 č. 216 budou namátkové, ale plošné. Znamená to, že v silničním provozu se pohyblivé hlídky například zaměří nejen na páteřní komunikace, ale také na nižší třídy silnic, kde lze předpokládat, že bude docházet k porušení zmíněného usnesení. Policejní hlídky budou rozmístěné tak, abychom dosáhli účelu opatření a usnesení bylo v co nejmenší míře obcházeno,“ upozornila mluvčí. 

Krizové opatření nařizuje kromě jiného osobám povinnost prokázat důvodnost využití výjimek v něm uvedených. „To znamená, že důkazní břemeno v případě provedení namátkové kontroly bude na dané osobě. Ta by měla prokázat, že splňuje danou výjimku, což bude vždy na posouzení daného policisty,“ dodala Vlčková.

Nejčastější dotazy spojené s různými životními situacemi a vzory formulářů pro vyplnění a následné prokázání se při kontrole, jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra ČR zde. Odůvodnění usnesení Vlády ČR je zde. Sankce za porušení opatření jsou uvedeny v tomto textu.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto