Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Odběrové týmy hasičů už najezdily přes 17 tisíc kilometrů a otestovaly 25 tisíc lidí

10. 3. 2021

Odběrové týmy hasičů už najezdily přes 17 tisíc kilometrů a otestovaly 25 tisíc lidí (1) 0 snímků
Při šíření nákazy koronaviru vyrazily do terénu mobilní testovací odběrové týmy. V Královéhradeckém kraji tuto službu zajišťují také hasiči, kteří od loňského podzimu dodnes najezdili 17,5 tisíce kilometrů a jejich mobilní odběrové týmy otestovaly přes dva tisíce lidí v terénu a téměř 23 tisíc v nemocnicích.

Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové s nástupem druhé vlny šíření onemocnění covid-19 vyvstala na základě požadavků z ústředního krizového štábu potřeba posílit systém odběrových míst, kde se odebírají vzorky pro provedení PCR testů. „Činnost mobilního odběrového týmu byla pro hasiče novou výzvou. Celý systém bylo nutné vybudovat od samotného začátku,“ řekl Jan Čech, hlavní koordinátor mobilních odběrových týmů Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (HZS KHK).

Ten dále upozornil na jeden z největších úkolů, a to zkoordinovat jednotlivé zdravotníky a asistenty tak, aby v daný den byli všichni na svých místech, protože v jednom týmu většinou působí kolegové z různých stanic. Hasiče bylo postupně potřeba zaškolit nejen na samotné odběry, ale i na administrativní činnosti s tím spojené,“ dodal koordinátor Čech, který si v této souvislosti velmi váží práce týmů trávících denně spousty hodin v ochranných prostředcích.

První mobilní odběrový tým HZS KHK začal fungovat koncem října minulého roku. Odběry u občanů, kteří se nemohli dostavit do současných odběrových center, prováděl do poloviny loňského prosince. „Potom pomáhali příslušníci zařazení do dvou mobilních odběrových týmů při provádění odběrů vzorků v nemocnicích v kraji. Tam se hasiči podíleli zejména na dobrovolném antigenním testování obyvatelstva,“ přiblížila mluvčí.

Letos v únoru se týmy přesunuly opět do terénu a jejich počet byl navýšen. Část příslušníků pak byla vyhrazena na testování obyvatel přímo v obcích. V týmech působí celkem 28 příslušníků HZS Královéhradeckého kraje, z toho 10 kvalifikovaných zdravotnických záchranářů, kteří provádí samotné odběry vzorků. Do týmu je dále zařazeno 18 hasičů, kteří zajišťují administrativní a technickou podporu.

„Všichni členové pracují s vysokým nasazením již několik měsíců. Práce mobilního odběrového týmu ani přesto nezasahuje do akceschopnosti hasičského záchranného sboru. V rámci již zavedených opatření proti šíření nákazy koronavirem slouží profesionální jednotky HZS Královéhradeckého kraje v tak zvaných „minimálních početních stavech“, hasiči – zdravotničtí záchranáři jsou v případě působení v mobilním odběrovém týmu zařazeni mimo výjezd,“ vysvětlila Götzová.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje