Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Pokračuje likvidace dalších chovů kachen zasažených ptačí chřipkou

29. 3. 2021

page.Name
Likvidace chovů kachen zasažených ptačí chřipkou v Kosičkách a Lukové na Královéhradecku, kterou provedou hasiči, by měla začít ve středu. Laboratorní rozbory vir ptačí chřipky v chovech potvrdily minulý týden. Ve zmíněných chovech má být utraceno přes tři tisíce kachen.

V Kosičkách a Lukové veterináři zjistili chřipku poté, co tam provedli výtěry při monitoringu chovů zasažené společnosti. Už v minulém týdnu bylo vybito více než 55 tisíc kusů ptáků společnosti Perena v jiných pěti zasažených chovech. Tato společnost v nich chovala tak zvané rodičovské kachny, které snášejí vejce, z nichž se pak líhnou kachňata.

Hasiči předpokládají, že způsob likvidace v Kosičkách a Lukové bude stejný jako v chovech v Dobřenicích, Zábědově a Chudonicích na Hradecku, ve Vápně na Pardubicku a ve Vinici na Nymbursku. Hasiči tam vynášeli ptáky z hal a usmrcovali je v kontejnerech s oxidem uhličitým. Utracené kachny skončily v asanačních podnicích.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je situace u rodičovských hejn kachen vážná, hrozí výpadky produkce nejenom v České republice, ale také v okolních státech. U nás bude utracena téměř polovina rodičovských hejn. „Výpadek bude minimálně do konce tohoto roku a může dojít i k výraznému navýšení cen kachen v obchodě a nahrazení produkce kachnami například z Maďarska, čehož se chovatelé kachen začínají obávat,“ řekla Dlouhá.

Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost má chovy i na dalších místech v regionu. V roce 2019 se tam vylíhlo 14 milionů kachňat. Perena v roce 2019 zaměstnávala 96 lidí a při tržbách 264 milionů korun vytvořila čistý zisk 51 milionů. Ptačí chřipka byla na území kraje naposledy potvrzena v roce 2017, kdy byly zasaženy některé malochovy drůbeže na Trutnovsku.

ČTK
Foto: HZS Královéhradeckého kraje