Neděle

28. listopadu 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Ptačí chřipka pronikla do dvou chovů kachen, utraceno jich bude 40 tisíc

19. 3. 2021

page.Name
Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana budou muset v pondělí veterináři utratit 40 tisíc kachen, protože se do chovů firmy Perena v Královéhradeckém kraji rozšířila ptačí chřipka. V regionu jsou dvě ohniska vzdálená od sebe zhruba patnáct kilometrů. Jde o první komerční chovy, které letos ptačí chřipka zasáhla, a první letošní ohnisko v kraji.

Firma Perena na webu uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. V roce 2019 vylíhnula 14 milionů kachňat. Ptačí chřipka se objevila v komerčních chovech v obci Dobřenice a v Novém Bydžově – Zábědově. „V chovech v posledních dnech došlo k výraznému poklesu snášky a ke zvýšeným úhynům kachen. Zbývající kusy budou v souladu s legislativou utraceny,“ uvedli veterináři.

Na likvidaci všech pěti chovů kachen s ptačí chřipkou se budou podílet hasiči, veterináři a policie. Zásah potrvá asi tři dny. Veterináři stanoví tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. „Začneme v Královéhradeckém kraji návozem techniky, utracení se bude provádět za pomocí kysličníku uhličitého,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ohnisko okolo farmy Dobřenice bude mít přesah do Pardubického a ohnisko okolo farmy Zábědov do Středočeského kraje. Ministerstvo je v kontaktu s hejtmany těchto krajů. Jednatelka firmy Perena Lenka Lešová se k situaci nevyjádřila. „Zavolejte na státní veterinární správu. Ta vám určitě řekne víc informací než já,“ sdělila.

Firma Perena sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech na Hradecku. Zabývá se hlavně líhnutím kachňat, chovem pekingských kachen a produkcí násadových vajec. „Všechny chovy kachen jsou umístěny v halách v řízeném prostředí," uvádí firma na webu. Ve výroční zprávě za rok 2019 Perena uvedla, že vylíhla 14 milionů kachňat a prodala přes 5,2 milionu kusů vajec.

Rovnocennými spoluvlastníky firmy jsou chlumecká firma Chovprogres a německá firma DUCK-TEC Brüterei. Ministr naléhal, aby lidé dávali v chovech pozor při přenosu krmiv či podestýlek. Zvláště v ekologických chovech, které mají kontakt s vnějším prostředím. Jak vysvětlil ústřední ředitel Semerád lze riziko přenosu jen snížit, ne úplně vyloučit, zvlášť když jde o vodní ptáky, jako jsou kachny.

Ministr naléhal, aby lidé dávali v chovech pozor při přenosu krmiv či podestýlek. Zvláště v ekologických chovech, které mají kontakt s vnějším prostředím. Podle Semeráda lze riziko přenosu jen snížit, ne úplně vyloučit, zvlášť když jde o vodní ptáky, jako jsou kachny. „Kachny jsou k přenosu nákazy ptačí chřipky obecně náchylnější, což bylo vidět počátkem roku 2017, kdy se nákaza objevila v několika komerčních chovech kachen v Jihočeském kraji,“ prozradil i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Do komerčních chovů se podle něj obvykle nákaza šíří od volně žijících ptáků nebo selháním osoby pečující o chov. Českomoravská drůbežářská unie apeluje na chovatele, aby dodržovali všechna pravidla.  „Obrovské ekonomické dopady mohou zaznamenat podniky exportující násadová vejce do Ruské federace. Problém je i, že se jedná o rozmnožovací chov, kdy cena chovného zvířete je vysoká při výplatě kompenzací, kdy se cena kachny pohybuje okolo 500 korun za chovné zvíře, záleží na stáří hejna a dalších parametrech," sdělila ČTK její předsedkyně Gabriela Dlouhá. Podle ní jde o těžkou linii pižmových kachen Cherry Valley.

V České republice jde o čtrnácté a patnácté letošní ohnisko v chovech drůbeže. „Náklady na odškodnění pro chovatele se budou pohybovat kolem 30 milionů korun,“ odhadl ministr. Stát na to prý peníze má. „Bohužel jsou tu ještě kontaktní hospodářství ve Středočeském a Pardubickém kraji,“ poznamenal ústřední ředitel Semerád. Chov nezvládnou zlikvidovat sami veterináři, nyní se společně s hasiči zařizuje logistika utrácení. „Teď to všechno připravíme a v pondělí ráno se to hospodářství utratí,“ dodal.

Kromě loňska se ptačí chřipka v zemi, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. Muselo se tehdy utratit 98 tisíc ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě.

ČTK
Ilustrační foto: kachny-perena.cz