Pátek

9. června 2023

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Ptačí chřipka pronikla do dvou chovů kachen, utraceno jich bude 40 tisíc

19. 3. 2021

page.Name
Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana budou muset v pondělí veterináři utratit 40 tisíc kachen, protože se do chovů firmy Perena v Královéhradeckém kraji rozšířila ptačí chřipka. V regionu jsou dvě ohniska vzdálená od sebe zhruba patnáct kilometrů. Jde o první komerční chovy, které letos ptačí chřipka zasáhla, a první letošní ohnisko v kraji.

Firma Perena na webu uvádí, že je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. V roce 2019 vylíhnula 14 milionů kachňat. Ptačí chřipka se objevila v komerčních chovech v obci Dobřenice a v Novém Bydžově – Zábědově. „V chovech v posledních dnech došlo k výraznému poklesu snášky a ke zvýšeným úhynům kachen. Zbývající kusy budou v souladu s legislativou utraceny,“ uvedli veterináři.

Na likvidaci všech pěti chovů kachen s ptačí chřipkou se budou podílet hasiči, veterináři a policie. Zásah potrvá asi tři dny. Veterináři stanoví tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. „Začneme v Královéhradeckém kraji návozem techniky, utracení se bude provádět za pomocí kysličníku uhličitého,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ohnisko okolo farmy Dobřenice bude mít přesah do Pardubického a ohnisko okolo farmy Zábědov do Středočeského kraje. Ministerstvo je v kontaktu s hejtmany těchto krajů. Jednatelka firmy Perena Lenka Lešová se k situaci nevyjádřila. „Zavolejte na státní veterinární správu. Ta vám určitě řekne víc informací než já,“ sdělila.

Firma Perena sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech na Hradecku. Zabývá se hlavně líhnutím kachňat, chovem pekingských kachen a produkcí násadových vajec. „Všechny chovy kachen jsou umístěny v halách v řízeném prostředí," uvádí firma na webu. Ve výroční zprávě za rok 2019 Perena uvedla, že vylíhla 14 milionů kachňat a prodala přes 5,2 milionu kusů vajec.

Rovnocennými spoluvlastníky firmy jsou chlumecká firma Chovprogres a německá firma DUCK-TEC Brüterei. Ministr naléhal, aby lidé dávali v chovech pozor při přenosu krmiv či podestýlek. Zvláště v ekologických chovech, které mají kontakt s vnějším prostředím. Jak vysvětlil ústřední ředitel Semerád lze riziko přenosu jen snížit, ne úplně vyloučit, zvlášť když jde o vodní ptáky, jako jsou kachny.

Ministr naléhal, aby lidé dávali v chovech pozor při přenosu krmiv či podestýlek. Zvláště v ekologických chovech, které mají kontakt s vnějším prostředím. Podle Semeráda lze riziko přenosu jen snížit, ne úplně vyloučit, zvlášť když jde o vodní ptáky, jako jsou kachny. „Kachny jsou k přenosu nákazy ptačí chřipky obecně náchylnější, což bylo vidět počátkem roku 2017, kdy se nákaza objevila v několika komerčních chovech kachen v Jihočeském kraji,“ prozradil i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Do komerčních chovů se podle něj obvykle nákaza šíří od volně žijících ptáků nebo selháním osoby pečující o chov. Českomoravská drůbežářská unie apeluje na chovatele, aby dodržovali všechna pravidla.  „Obrovské ekonomické dopady mohou zaznamenat podniky exportující násadová vejce do Ruské federace. Problém je i, že se jedná o rozmnožovací chov, kdy cena chovného zvířete je vysoká při výplatě kompenzací, kdy se cena kachny pohybuje okolo 500 korun za chovné zvíře, záleží na stáří hejna a dalších parametrech," sdělila ČTK její předsedkyně Gabriela Dlouhá. Podle ní jde o těžkou linii pižmových kachen Cherry Valley.

V České republice jde o čtrnácté a patnácté letošní ohnisko v chovech drůbeže. „Náklady na odškodnění pro chovatele se budou pohybovat kolem 30 milionů korun,“ odhadl ministr. Stát na to prý peníze má. „Bohužel jsou tu ještě kontaktní hospodářství ve Středočeském a Pardubickém kraji,“ poznamenal ústřední ředitel Semerád. Chov nezvládnou zlikvidovat sami veterináři, nyní se společně s hasiči zařizuje logistika utrácení. „Teď to všechno připravíme a v pondělí ráno se to hospodářství utratí,“ dodal.

Kromě loňska se ptačí chřipka v zemi, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. Muselo se tehdy utratit 98 tisíc ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě.

ČTK
Ilustrační foto: kachny-perena.cz