Pátek

28. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Respirátory a roušky míří nejen do dětských domovů, ale také do určených škol

10. 3. 2021

page.Name
Z krajských zásob bude mezi zaměstnance děstkých domovů bude zítra rozděleno ticíc kusů respirátorů FFP2. Dalších deset tisíc kusů těchto a dva tisíce ústenek poputuje mezi pracovníky škol zajišťujících péči o děti rodičů krizových profesí v Královéhradeckém kraji.

„V minulém týdnu jsem osobně hovořil se všemi řediteli určených škol, abych zjistil, jakým způsobem můžeme jako kraj pomoci a co nejvíce přispět ke zmírnění dalšího rozšiřování onemocnění covid-19 v zařízeních, která zůstala v provozu. Ze škol i dětských domovů přišel požadavek pomoci při zajištění pomůcek pro osobní ochranu,“ řekl náměstek Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství a sportu.

V současné době je v provozu 42 určených škol, které se starají o zhuba 650 dětí. Ve spolupráci s obcemi je pověřil hejtman kraje Martin Červíček, aby jejich zaměstnanci zajistili péči o dvouleté až desetileté děti rodičů z krizových profesí. Nepřítomnost těchto pracovníků na pracovišti by ohrozila chod důležitých zařízení nutně potřebných pro zvládnutí koronvirové krize.

Nepřetržitý provoz mají také dětské domovy, ve kterých je nutné pečovat o svěřené děti 24 hodin denně a zároveň jim zajistit online výuku v době uzavření škol a ještě souběžně zabezpečit i péči o předškoláky. Profese vychovatele v dětském domově se stala v této době jednou z nejnáročnějších profesí. Královéhradecký kraj zřizuje sedm dětských domovů, a to v Nechanicích, Broumově, Jaroměři, Sedloňově, Potštejně, Dolním Lánově a ve Vrchlabí, ve kterých zaměstnanci pečují o více jak dvě stovky dětí.

„V této nelehké době, kterou si nikdo z nás nedokázal představit ani v nejhorších snech, bych rád tímto poděkovat všem zaměstnancům škol a školských zařízení. Zabezpečují chod organizací, vzdělávání a péči o svěřené děti, ale zároveň se musí postarat o své vlastní rodiny. Když vidím jejich nasazení a snahu, jsem si jistý, že tuto situaci dokážeme zvládnout,“ dodal náměstek Štěpánek.

(hyš-ms)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto