Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

V Dobřenicích začala likvidace chovu tisíců kachen s ptačí chřipkou

22. 3. 2021

V Dobřenicích začala likvidace chovu tisíců kachen s ptačí chřipkou 18 snímků
/AKTUALIZOVÁNO/ Hasiči v Dobřenicích na Královéhradecku zlikvidovali chov kachen, který zasáhla ptačí chřipka. Od dnešního rána do večera z jedenácti hal vynesli a následně v kontejnerech s oxidem uhličitým usmrtili kolem 24 tisíc ptáků. V dalších dnech hasiči utratí nakažené kachny na dalších čtyřech místech. Celkem usmrtí asi 55 tisíc ptáků.

Po vyklizení hal od kachen hasiči objekty začali dezinfikovat. „V úterý ráno se do Dobřenic ještě část jednotek vrátí, aby dodělala dezinfekci zbylých hal a odvezla techniku,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.Začala také likvidace asi 16 tisíc kachen z chovu v Zábědově u Nového Bydžova.

Příčinu nákazy veterináři zatím neznají a zjišťují ji. „V ostatních nezasažených chovech (firmy Perena) preventivně masivně odebíráme vzorky a děláme rozbory. Musíme vyčkat na laboratoře,“ sdělil ředitel královéhradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch. Kromě pěti odhalených ohnisek ptačí chřipka podle něj zatím v regionu jiné chovy či malochovy nezasáhla.

Na jejich likvidaci se vystřídá 70 hasičů z řad profesionálních i dobrovolných. Způsob utrácení je stejný jako v Dobřenicích. Hasiči kachny z hal vynášejí a následně usmrcují v kontejnerech s oxidem uhličitým. Pracují v ochranných oblecích. Mrtvé kachny končí v asanačních podnicích, například v Žichlínku na Orlickoústecku či Věži na Havlíčkobrodsku.

Na likvidaci a jejím zajištění dnes pracovalo asi 70 hasičů a dalších zhruba 30 veterinářů, policistů a pracovníků firmy Perena, jíž chov patří. Kachny se usmrcují v kontejnerech s oxidem uhličitým. Auta je pak odvážejí do asanačních podniků, například v Žichlínku na Orlickoústecku či Věži na Havlíčkobrodsku.

V halách bylo od 500 do 3000 kachen. Hasiči v jednorázových ochranných oblecích kachny vynášejí z hal. Zaplynování celých objektů a usmrcení kachen naráz není možné, konstrukce hal neumožňuje utěsnění objektů. Likvidace chovu začala ráno navážením techniky do areálu farmy. Hasiči zřídili místo pro dekontaminaci techniky a zasahujících. Podaří-li se hasičům likvidaci dobřenického chovu podaří zakončit dnes, přesunou se v úterý do dalšího nakaženého chovu v Zábědově u Nového Bydžova.

Ptačí chřipka se rozšířila v pěti chovech firmy Perena. Kromě Dobřenic a Zábědova je také v Chudonicích u Nového Bydžova a na farmách ve Vinici ve Středočeském kraji a ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Celkem bude utraceno asi 55 tisíc ptáků. Veterináři předpokládají, že likvidace chovů by mohla skončit ve čtvrtek.

Likvidaci chovů ve Vápně a ve Vinici by měli udělat pardubičtí a středočeští hasiči. Veterináři tam budou podle Hantsche posílat svá dvě pohotovostní střediska, která jsou nyní obě nasazena na likvidaci velkých chovů na Hradecku. Chovy ve Vápně a Vinici mají po asi 3000 kachnách.

Všechny chovy patří firmě Perena z Chlumce nad Cidlinou, která je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu. V roce 2019 vylíhla 14 milionů kachňat. Ministr zemědělství Miroslav Toman v pátek uvedl, že peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj.

Gabriela Dlouhá, předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie, řekla v České televizi, že nynější likvidace v Pereně se může projevit zhruba za čtyři měsíce nedostatkem tuzemských kachen na trhu. Výpadek odhadla na 30 procent tuzemské produkce. Zasažení chovů subtypem ptačí chřipky H5N8 potvrdila laboratorní vyšetření minulý týden. Kolem ohnisek nákazy vzniklo tříkilometrové ochranné pásmo. V okruhu deseti kilometrů od ohnisek veterinární správy vytyčily pásmo dozoru, kde platí mimořádná opatření jako omezení pohybu drůbeže a provádění soupisů chovů drůbeže.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží. Ptačí chřipka byla na území Královéhradeckého kraje naposledy potvrzena v roce 2017, kdy byly zasaženy některé malochovy drůbeže na Trutnovsku.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Foto: HZS Královéhradeckého kraje