Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

V krajských nemocnicích klesají počty pacientů s nákazou covid-19

26. 3. 2021

page.Name
Se slábnoucí epidemií koronaviru v Královéhradeckém kraji se zlepšuje situace v nemocnicích. Ty ještě před několika týdny byly na hraně svých kapacit. K dnešku bylo v těchto zdravotnických zařízeních 19 volných covidových intenzivních lůžek z celkových 131 a 202 standardních covidových lůžek z 525.

„Snížený nárůst případů se pozitivně projevuje v nemocnicích v regionu,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Podle něj za posledních sedm dnů v kraji přibylo nejméně nových případů od začátku roku, v průměru 300 denně, což je pokles proti nejkritičtějším dnům o více než 65 procent.

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové dopoledne pečovali zhruba o 150 pacientů s covidem, zatímco na začátku března to bylo zhruba 210 pacientů s covidovou infekcí. „V posledních týdnech se snížil počet pacientů s covidem-19 na standardních lůžkách, na jednotkách intenzivní péče je stále hospitalizováno zhruba 55 pacientů s touto nákazou,“ řekl mluvčí FN Jakub Sochor.

Tato nemocnice pokračuje v testování veřejnosti antigenními i PCR testy, například ve středu bylo provedeno přibližně 360 PCR testů, pozitivních bylo kolem osmi desítek. Počet vakcín podaných ve FN se pohybuje kolem 30 tisíc. Nemocnice kraje měly dnes ve standardní péči volných více než 100 covidových lůžek, na ARO a JIP sedm volných lůžek pro covid pacienty.

„Aktuálně máme v holdingových nemocnicích hospitalizováno zhruba 280 lidí s covidem-19, v intenzivní péči 58 lidí. Pokud porovnáme dnešní stav se situací, která byla před týdnem, máme dnes hospitalizováno o zhruba 60 pacientů méně. Situace se zlepšuje,“ prozradila mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. V kraji podle možností pokračuje očkování proti koronaviru. V regionu bylo dosud podáno více než 79 800 dávek vakcíny, přičemž dvě dávky má zhruba 19 600 lidí, což je asi 3,5 procenta z celkového počtu obyvatel kraje.

„V očkování jsme nadále limitováni dodávkami vakcín. Všechny dávky, které dostaneme, očkujeme ve zdravotnických zařízeních a v posledních týdnech také ve spolupráci s praktiky. Zhruba 200 z nich přislíbilo, že pokud bude dostatek vakcíny, budou schopni v následujících měsících očkovat až 50 tisíc dávek měsíčně,“ sdělil Červíček.

Počty očkovaných dávek se v kraji zvyšují. Například ve čtvrtek to bylo 2279 dávek, den před tím 2265. „Za poslední čtyři dny v našem kraji se vyočkovalo přes 9000 dávek, za posledních 14 dní přes 27 tisíc dávek,“ vypočítal hejtman. Kraj je připraven od dubna začít očkovat až 160 tisíc dávek měsíčně. „Vše záleží na dodávkách vakcín. Jsme ale připraveni očkovat co nejvíce, abychom na konci léta měli v kraji přes 350 tisíc osob naočkovaných,“ dodal Červíček.

Od dubna bude na území kraje 11 očkovacích míst, která budou schopná dohromady podat až 112 800 dávek vakcíny měsíčně. Základními pilíři očkovací sítě jsou krajské nemocnice, FN Hradec Králové a soukromá ve Vrchlabí. V těchto zařízeních se také nemocní s covidem léčí. Počítá se i se zapojením více než dvou stovek praktických lékařů.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto