Neděle

16. června 2024

Nyní

20°

Zítra

23°

Svátek má

Kraj hodlá do roku 2026 investovat do sociálních služeb přes dvě miliardy

8. 6. 2021

page.Name
Sociální služby v Královéhradeckém kraji by měly dostat významnou finanční injekci. Kraj totiž hodlá do roku 2026 do nich investovat více než dvě miliardy korun. Peníze by měly jít hlavně na větší množství sociálních lůžek pro seniory, na změnu velkých ústavů pro zdravotně postižené na malé komunitní služby a na péči o klienty vyžadující psychiatrickou péči.

V regionu je nyní v zařízeních pro seniory asi 2500 lůžek. Pro zachování dostupnosti služby je třeba do roku 2026 vybudovat dalších téměř 1000 lůžek. „V příštích letech plánujeme do této oblasti investice ve výši 2,3 miliardy korun, z prostředků kraje chystáme vynaložit zhruba 1,2 miliardy korun,“ řekla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Martina Berdychová.

Kraj využijeme i finanční zdroje z ministerských programů a evropských fondů, chce zapojit investiční prostředky obcí. V současné době buduje či rozšiřuje domovy důchodců v Žacléři, Tmavém Dole, Opočně a Borohrádku. Za 533 milionů korun v nich vznikne 206 lůžek pro seniory a klienty s Alzheimerovou chorobou. Na to kraj získal státní dotace 206 milionů korun. Nejblíže k otevření je přístavba domova pro seniory v Tmavém Dole, stavební práce skončí v srpnu.

Do kategorie péče o klienty s postižením spadá výstavba dvou domů v Třebechovicích pod Orebem, v nichž bude 12 lůžek. Zároveň se připravuje projekt Dům chráněného bydlení v Kostelci nad Orlicí s šesti lůžky. Tyto domy budou pro klienty Ústavu sociální péče v Kvasinách, kteří se tam přestěhují na přelomu let 2021 a 2022. Cílem kraje je postupně ukončit služby pro postižené v Kvasinách. Na stavební povolení čeká stavba domova pro postižené v Častolovicích.

„Zahájili jsme projektovou přípravu pro vznik domovů v Novém Městě nad Metují a Jaroměři, kam se přestěhují další klienti z Kvasin. Každé zařízení bude disponovat 18 lůžky,“ uvedla Berdychová. S podporou z programu IROP má v druhé polovině roku začít výstavba domova pro zdravotně postižené v Roudničce v Hradci Králové, kde vznikne 18 lůžek. V příštích šesti letech by s podporou fondů EU mělo v Hradci Králové vzniknout chráněné bydlení.

Do pobytových služeb pro duševně nemocné spadá budoucí chráněné bydlení v Náchodě, kde by na přelomu roku mělo vzniknout šest lůžek. Kraj připravuje komunitní domov se zvláštním režimem v Rokytnici v Orlických horách s 12 lůžky a rozšíření zařízení pro seniory v Hradci Králové, Vrchlabí, Lamperticích nebo České Skalici.

Investice do pobytových sociálních služeb mají podle hejtmanství pomoci lidem, kteří vyžadují nepřetržitou péči. Kromě pobytových služeb kraj usiluje o rozvoj služeb terénních a ambulantních, které umožní seniorům i lidem s postižením žít doma, a to i přesto, že vyžadují každodenní pomoc. „Podpora poskytovaná lidem ve vlastním bydlišti by měla být základním pilířem podpory lidí závislých na pomoci,“ dodala Berdychová.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto