Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Bouřka přerušila na východě Čech dva tábory, 40 tisíc domácností bez elektřiny

8. 7. 2021

Bouřka přerušila na východě Čech dva tábory, 40 tisíc domácností bez elektřiny 0 snímků
Hasiči v Královéhradeckém kraji ve čtvrtek kvůli silným bouřkám evakuovali dva dětské tábory. Dětem se nic nestalo. Celkem vyjížděli hasiči v kraji zatím k 50 událostem souvisejícím s počasím, informovali o tom večer na Twitteru. Problémy jsou kvůli bouřce v kraji také na železnici.

Hasiči zasahovali především u popadaných stromů. „Evidujeme nyní přes 50 událostí a jejich počet stále roste," uvedli před desátou hodinou večer.

Kvůli bouřce bylo nutné evakuovat dětský tábor u Liberka na Rychnovsku a u Vernéřovic na Náchodsku. „Děti jsou v pořádku, nemáme hlášené žádné zranění," napsali hasiči na Twitteru. Děti z bouřkou zasaženého tábora ve Vernéřovicích museli dobrovolní hasiči svážet do obce automobily, protože až do tábora by se evakuační autobus nedostal. Z obce je pak převezli autobusem do Meziměstí, kde mají zázemí ve škole.

Bouřky provázely silné deště. Nejvíce zatím pršelo v Krkonoších. Například na Pláních nad Špindlerovým Mlýnem napršelo téměř 50 litrů vody na metr čtverečný. V nižších polohách se srážky pohybovaly nad 30 litry na metr čtverečný, vyplývá z dat Povodí Labe.

Bouřka provázená vydatným deštěm a větrem, která zasáhla Královéhradecký kraj ve čtvrtek večer, působí problémy také na železnici. Kvůli popadaným stromům je přerušený provoz vlaků mezi Čermnou nad Orlicí a Chocní a mezi Doudleby nad Orlicí a Letohradem. Vlaky nejezdí ani na rychlíkové trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Velkým Osekem.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro většinu Česka až do pátečního rána. Menší riziko je v Karlovarském a Ústeckém kraji. Naopak na jihu a východě Čech, i na Vysočině hrozí extrémně silné bouřky provázené až pěticentimetrovými kroupami a silným nárazovým větrem.

Vydatný déšť může vést k vzestupu hladin řek a potoků. Varování před možným dosažením některého z povodňových stupňů se týká hlavně jihu a východu Čech, v menší míře ale Libereckého kraje, severní části středních Čech a celé Moravy.

Kvůli bouřkám se na východě Čech ocitlo 40 tisíc domácností bez elektřiny

Kvůli silným bouřkám se ve čtvrtek večer v Královéhradeckém a Pardubickém kraji ocitlo asi 40 000 domácností bez elektřiny.

K 22:00 energetici v Královéhradeckém kraji evidovali 13 poruch na vedeních vysokého napětí, a to na Hradecku, Rychnovsku a Náchodsku. V Pardubickém kraji bylo 22 poruch na vedeních vysokého napětí. Zejména bylo zasaženo Chrudimsko, Pardubicko a Orlickoústecko.

„Číslo domácností bez dodávek energie stále kolísá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění poruch pracují i nyní, kdy bouřky stále trvají. V terénu máme maximální počty pracovníků," uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.


ČTK
Foto: Pavel Tobiášek, HZS Královéhradeckého kraje