Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Čekací doby na plánované operace a vyšetření v nemocnicích Královéhradeckého kraje se opět vrací k normálu

19. 7. 2021

page.Name
Koronavirus na půl roku zastavil v nemocnicích plánované operace a stovky pacientů tak musely čekat na nové termíny. Královéhradecký kraj patřil z hlediska covidu k nejzasaženějším v zemi. Nemocnice tak byly pod obrovským náporem nemocných. Šestiměsíční výpadek operací už zdravotníci dohnali.

Období koronaviru si vyžádalo velké nasazení doktorů u nakažených pacientů. Díky poklesu hospitalizovaných se mohou lékaři vrátit k plánovaným operacím. ,,Aktuálně dá se říct, že jsme na stejných čekacích dobách jako před covidem. Delší čekací doby jsou stále u ortopedických operací, zejména u těch velkých ortopedických operací tedy náhrad velkých kloubů,'' říká Lucie Chytilová ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. 

,,Sami určitě dobře víte nebo i lidé to vědí, kolik je těch náhradních endoprotéz, kolik je chronických onemocnění chirurgických a které se odkládaly. Mnohdy se odkládaly až na úplné hraně,'' dodává radní Královéhradeckého kraje Zdeněk Fink.

Někteří pacienti odkládali návštěvy praktických lékařů a péče o jejich zdraví je tak zanedbaná. Podle Zdeňka Finka se lidé báli covidu a do ordinací nezamířili. Bohužel se ale občas stalo, že se jim péče nedostala a onemocněli něčím horším. ,,V moji ordinaci jsme zaznamenali například mnohem více rakovin krku. Lidé na prohlídku nešli a přerostlo to v něco mnohem většího,'' říká krajský radní. 

Péče se už v těchto dnech vrací do normálu a mělo by se jí dostat každému tak, jak to bylo před dobou covidovou. Lékaři hlavně prosí, aby nikdo nepřehlížel jakékoli potíže a k doktorům chodil beze strachu. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz