Středa

8. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Antigenní testování žáků ve školách odhalilo pouze minimum nákaz

22. 4. 2021

page.Name
Ve školách v Královéhradeckém kraji bylo od 12. dubna provedeno více než 81 tisíc antigenních testů jak u žáků, tak i u zaměstnanců škol. Za téměř dva týdny odhalilo jen minimum nákaz. Kontrolní PCR testy potvrdily nákazu pouze u jednotlivců mezi dětmi a zaměstnanci.

„Celkem 30 testů ukázalo pozitivní výsledek, z toho následující PCR test jen v pěti případech potvrdil nákazu,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann. Výsledky dnešního testování ve školách kraj dopoledne neměl k dispozici. Do škol od minulého týdne chodí v rotační formě žáci prvního stupně základních škol a předškoláci. Podmínkou je povinné testování dětí dvakrát do týdne, pro které stát zvolil antigenní testy, většinou v pondělí a ve čtvrtek.

Vedení hradeckého kraje kritizuje antigenní testování ve školách, podle něj jsou testy málo citlivé a pro tyto účely nevhodné. „Souhlasíme s antigenním testování, ale testy by měly být efektivnější. Od příštího týdne by se v kraji mělo začít testovat antigenními testy, také výtěrem z nosu, ale měly by být od jiného výrobce,“ prozradil mluvčí.

Kraj v minulých dnech ze svých zásob vyčlenil více než 500 sad tak zvaných plivacích testů pro testování dětí s hendikepem v krajských a soukromých speciálních školách. Tyto testy jsou pro testovaného šetrnější. Epidemická situace v kraji se zlepšuje, region patří mezi ty, které budou moci od pondělí 26. dubna otevřít mateřské školy pro další děti.

V kraji ve středu přibylo 49 nových případů nákazy koronavirem. Šlo o nejnižší středeční přírůstek od loňského 2. září, kdy bylo zjištěno 20 nakažených. Trend poklesu nově diagnostikovaných v kraji trvá od konce února.

ČTK
Ilustrační foto