Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Děti se vrátily do školek, budou mít více času na adaptaci

26. 4. 2021

page.Name
Bez větších komplikací se dnes v Královéhradeckém kraji obešel návrat dětí do školek a žáků středních škol k praktické výuce. Školy v prvních dnech nechají dětem a studentům více prostoru na adaptaci, aby se co nejdříve vše vrátilo k normálu. Kraj je jedním z regionů, kde se mateřské školy kvůli příznivé epidemické situaci mohly vrátit k běžnému režimu. Dosud do mateřských škol chodili jen předškoláci.

„Máme celkem 184 dětí, dnes se vrátily skoro všechny, nenastoupili jednotlivci. Všechno bez problémů. Necháváme dětem prostor na sdílení zážitků. Budeme se teď spíše zaměřovat na jejich psychickou stránku než od nich očekávat nějaké velké výkony,“ řekla ředitelka MŠ Kamarád v Hradci Králové Marie Pražáková.

Tato městská školka patřila k těm zařízením v kraji, která provoz během pandemie nepřerušila, starala se o děti zaměstnanců zdravotníků, učitelů či dalších vybraných profesí. „Chodilo k nám asi sto dětí nejen z Hradce, ale i okolí. Ode dneška jsou už děti bez roušek a testování,“ uvedla Pražáková.

Například do dílen uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové se dnes vrací více než 70 studentů. Celkem má škola 300 studentů. „Do školy se nyní dostane asi třetina studentů, a to buď rotační výukou teoretických předmětů v malých skupinách nebo větší část, tedy asi 77 studentů, se vrátí do dílen,“ sdělil ředitel školy Jan Opitz.

Toto vzdělávací zařízení má jeden učební obor a dva maturitní. Podle ředitele proběhne zaškolení, protože někteří žáci budou po dlouhé době pracovat na strojích. „V prvních dnech se budeme také snažit dostat děti opět do kontaktu se školou,“ dodal ředitel.

Žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol se dnes vrací k praktické výuce, která se kvůli opatřením proti covidu-19 konala naposledy před Vánoci. Učit se budou s povinnými respirátory a testováním na covid-19. V kraji se obnovení praktického vyučování týká 42 středních a vyšších škol, jejichž zřizovatelem je kraj.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: mskamaradhk.webnode.cz, hnn.cz,