Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Jak ovlivnil covid personální situaci ve firmách na východě Čech?

13. 4. 2021

page.Name
Loni v polovině března začal covid ovlivňovat chod a fungování české společnosti i ekonomiky. Během následujících třinácti měsíců střídající vlna rozvolnění a lockdownů tvrdě dopadla na školy, mnoho firem či podnikatelů. Některé společnosti už z ekonomických důvodů zanikly, jiné přežívají jen díky systému vládních finančních kompenzací a jiné zatím fungují v běžném režimu, ale i je aktuální dění stále ovlivňuje. Tedy přesněji řečeno jejich personální situaci.

Díky existenci programu Antivirus a covidovým kompenzačním programům se daří v České republice, ale i Královéhradeckém kraji držet nezaměstnanost na nízkých hodnotách. Podle nejnovějších dat Úřadu práce České republiky nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v březnu klesla na 3,2 procenta z únorových 3,3 procenta. K 31. březnu práci nemělo v kraji celkem 11 905 lidí, proti únoru jich bylo o 328 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v březnu vzrostl o 316 na 12 136 míst.

A jak vypadá situace v jednotlivých podnicích v Královéhradeckém kraji a k němu přiléhajícím mikroregionům? Redakce webů Vrchlabinky.cz, Trutnovinky.cz a Salonky.cz se na toto téma dotázaly jejich ředitelů, personalistů či tiskových mluvčích. Zjišťovaly, jak jejich podniky postihl covid a v jaké personální situaci se v současné době nacházejí. Přečtete si, jak celou situaci vidí oni.

„I přes všechny složitosti dokázal český autoprůmysl se situací vypořádat (k čemuž přispěly vládní programy Antivirus), firmám se v celé řadě případů dařilo získávat nové zakázky či upevňovat tržní podíly na globálních trzích. Naše společnost stejně jako ostatní výrobní firmy pociťuje nadále nedostatek kvalifikované pracovní síly,“ uvedla Martina Gillichová, mluvčí automobilky Škoda Auto, která v rámci kraje má dva podniky ve Vrchlabí a Kvasinách. „Tento nedostatek vnímáme u pozic operátorů výroby i v odborných pozicích do výroby jako jsou karosáři, mechatronici, seřizovači či autoelektrikáři. Zájem o tyto profese podporujeme možností studovat tyto obory na našem vlastním odborném učilišti i spoluprací s desítkami středních škol v České republice,“ doplnila Gillichová.Pandemie koronaviru nezměnila pouze poměry na trhu práce, ale výrazně se též dotkla profilů uchazečů o zaměstnaní. „Zatímco dříve jsme pracovali s uchazeči převážně z výrobní sféry, dnes se častěji setkáváme s uchazeči z odvětví, které jsou pandemií přímo zasaženy. Zvýšenou poptávku registrujeme z řad číšníků, servírek, personálu hotelů, gastronomie a cestovního ruchu obecně. I přes lehce zvýšenou míru nezaměstnanosti však naše poptávka vysoce převyšuje současnou nabídku pracovního trhu,“ prohlásil Lukáš Rosůlek, ředitel trutnovského podniku Vitesco Technologies Czech Republic.

Obdobnou zkušenost mají i ve společnosti Devro, která se zabývá výrobou potravinářských střívek a sídlí v Hrabačově o Jilemnice. „Protože jsme stabilní zaměstnavatel v regionu, potkáváme se s větším množstvím uchazečů o práci. Daří se nám tedy poměrně rychle obsazovat i pozice, které byly v minulosti náročnější. Potkáváme se s kandidáty z různých oblastí průmyslu, ale i z hoteliérství a restaurací,“ uvedla Světlana Bořková. Ve zdejším podniku se nepropouštělo, ale stále se hledají noví zaměstnanci. „Jsme výrobci potravin, a tak se poptávka po našem sortimentu příliš nemění – ani v krizích ani v obdobích rychlého hospodářského růstu. Navíc právě v těchto dnech rozbíháme výrobu na linkách přesunutých z naší továrny ve Skotsku, díky čemuž u nás dochází k nárůstu objemu výroby. Propouštění tedy pro nás není téma,“ uzavřela Bořková.

Podle Šárky Lapáčkové Beránkové, mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy, epidemie covidu nahrála tomu, že zaměstnanci budou ještě více než oceňovat stabilní zaměstnavatele, kteří nabízí jistotu práce a dobré podmínky, možnost profesně i osobně růst a navrch slušný a lidský přístup. „U velké části společnosti jsme na konci roku 2020 opakovali pravidelný průzkum a viděl jsem velmi výrazné zvýšení spokojenosti zaměstnanců, ale i motivaci zůstat ve firmě nebo doporučit zaměstnavatele na trhu,“ uvedla Lapáčková Beránková. Podle ní vliv epidemie na nábor Skupiny ČEZ byl patrný zejména v loňských přehledech reakcí na inzerované pozice. „Zatímco v průměru se na jednu pozici hlásilo 19 zájemců, při rozložení na jednotlivé měsíce jsou patrné výkyvy v květnu a v říjnu, kdy na jedno vypsané místo reagovalo zhruba 26 lidí. Křivky reakcí tak přesně kopírují jarní a podzimní vlnu covid-19. Za první dva měsíce letošního roku se na každou vypsanou pozici přihlásilo v průměru 21 lidí,“ uzavřela.

Některé podniky připouštějí, že jejich provoz ovlivnila i nemocnost či jiné zdravotní indispozice jejich zaměstnanců. Své o tom vědí například ve společnosti Kablo Vrchlabí, v níž se vyrábějí kabely a vodiče nejen pro automobilový průmysl. „Zvýšila se poptávka od zákazníků po našem výrobním sortimentu. Bohužel jsme se potýkali a potýkáme s vysokou nemocností zaměstnanců, nepřítomností zaměstnanců, kteří jsou z důvodu uzavření škol na OČR (ošetřování člena rodiny) i dlouhodobou nemocností zaměstnanců, jelikož byly a jsou odkládány plánované operace například pohybového aparátu,“ uvedla personalistka Jana Francová. Podle jednatele podniku Tomáše Vrbaty proto podnik stále hledá nové zaměstnance na pozice operátorů výrobních linek. „Nyní máme více zaměstnanců než před covidem a propouštění neplánujeme,“ dodal Vrbata.

Ve studenecké společnosti Aries zaměřující se na výrobu a prodej zdravotního kompresivního zboží vnímali a vnímají covid jako výzvu, která ještě více stmelila jejich tým a zvýšila jeho flexibilitu. „Pandemie personálně ovlivnila i naší společnost. Celá situace i charakter naší výroby klade velké požadavky na kvalifikované a kompetentní zaměstnance, praktické provedení školení však bylo ztížené nařízeními vlády. Zároveň jsme naše zaměstnance vybavili ochrannými pomůckami – rouškami, desinfekcemi a později respirátory, což s sebou nese zvýšené náklady. Dodržování vládních nařízení nás však naučilo být více flexibilní a rychle získávat relevantní informace. Společné řešení krizových situací nás stmelilo jako tým, řekla bych, že nás i posílilo,“ uvedla personální ředitelka podniku Lucie Šachlová.

Jiří Štefek; (pac), (hyš)
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: ŠKODA  AUTO, Devro, Kablo Vrchlabí