Neděle

16. června 2024

Nyní

20°

Zítra

23°

Svátek má

Nemocnice v kraji obnovují provoz, pacientů s nákazou covid výrazně ubylo

30. 4. 2021

page.Name
Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se zlepšuje a výrazně ubylo pacientů s nákazou covid-19. Proti vrcholu epidemie na konci února je v regionu nynější počet hospitalizovaných s koronavirem několikanásobně menší. Nemocnice dál postupně otevírají dříve uzavřená oddělení a vracejí se k normálnímu provozu a obnově neakutních operací.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, se počet pacientů s covidem v posledních dnech pohybuje kolem 40. V minulém týdnu jich bylo kolem pěti desítek a začátkem března zhruba 200. Nemocnice podle mluvčího Jakuba Sochora postupně obnovuje běžný provoz na pracovištích, která sloužila v minulých měsících pro pacienty s covidem.

Provoz v této nemocnici obnovila například některá pracoviště ortopedické kliniky, od minulého pátku je také otevřeno oddělení JIP a aloplastik. „Od 27. dubna je otevřené pro pacienty oddělení A Plicní kliniky a od pondělí se otevře JIP Plicní kliniky,“ uvedl mluvčí. Nemocnice současně zvyšuje kapacitu očkovacího centra a již se dostala na dříve plánovaných asi 30 tisíc očkovaných měsíčně. „O víkendech se na očkovacích místech podává zhruba 1500 dávek denně, v pracovních dnech je to nyní zhruba 900 dávek,“ řekl Sochor.

V krajských nemocnicích je nyní asi 50 pacientů s covidem, na lůžkách intenzivní péče ještě několik pacientů s postcovidovými komplikacemi. Nejvíce pacientů s covidem leží v Oblastní nemocnici Náchod. „Pro srovnání, před týdnem bylo v nemocnicích kraje hospitalizováno s covidem asi 100 pacientů, před měsícem 245,“ sdělila mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Pokles počtu pacientů s covidem i krajským nemocnicím umožňuje postupný návrat k běžnému chodu. „Například jičínská nemocnice tento týden operovala na 70 procent kapacity operačních sálů, od příštího týdne již by to mělo být téměř v plném rozsahu. V náchodské nemocnici již v nových pavilonech operuje ortopedie i chirurgie,“ prozradila mluvčí.

Lékaři trutnovské nemocnice tento týden dělali spíše drobnější operační zákroky. Od příštího týdne se v nemocnici vrátí do plné kapacity oddělení onkologie, gynekologie i rehabilitace a začnou se dělat větší operace. „Od 10. května již trutnovská nemocnice předpokládá, že by měla být všechna oddělení v plné kapacitě,“ dodala Chytilová.

ČTK
Ilustrační foto