Středa

27. září 2023

Nyní

19°

Zítra

18°

Svátek má

Ptačí chřipka řádila v dalších chovech, utraceno bylo 14 tisíc kusů drůbeže

21. 4. 2021

page.Name
Sto čtyřicet profesionálních a dobrovolných hasičů z šestadvaceti sborů celého Královéhradeckého kraje se dnes vystřídalo na likvidaci chovu 14 tisíc kusů drůbeže v Novém Městě a Klamoši na Královéhradecku, který byl zasažen ptačí chřipkou. Za uplynulý měsíc při výskytu nebezpečné nákazy zasahovali již devětkrát.

„Z haly vynášeli kachny, které byly následně uloženy do kontejnerů s oxidem uhličitým. Likvidační práce byly ukončeny před polednem. Jednotky se po vynesení drůbeže postaraly o desinfekci hal. Ve vytyčené zóně s nebezpečnou nákazou pracovali hasiči v jednorázových ochranných oděvech, následně prošli všichni zasahující s technikou procesem dekontaminace,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Zásah probíhal podle konkrétní typové činnosti, která upravuje společný postup složek Integrovaného záchranného systému při výskytu ptačí chřipky. Hasiči spolupracovali s orgány veterinární správy a Policií České republiky. Oba dnes zlikvidované chovy patří firmě Perena. Od poloviny března jde o jedenáctý a dvanáctý pozitivně testovaný chov této společnosti.

Do dneška bylo v dosud zasažených chovech firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje vybito asi 98 tisíc kachen. Veterináři již dříve uvedli, že na hospodářstvích firmy Perena byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti nebo se tato pravidla nedodržovala. Podle informací ČTK firma situaci nekomentovala.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje