Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Půl roku fungování nového krajského vedení poznamenala hlavně pandemie

5. 4. 2021

page.Name
Pandemie nákazy covid-19 zasáhla zásadním způsobem do života společnosti. Současná koalice v čele Královéhradeckého kraje tak značnou část své energie během svého půlročního působení směřovala na řešení dopadů koronaviru. Kraj patřil od podzimu k nejvíce zasaženým regionům v zemi a nemocnice byly často na hraně kapacit.

Opozice je v hodnocení fungování nové krajské vlády zatím spíše zdrženlivější. Dosud nejostřejší spor s opozicí vyvolal krok radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK), který nechal při zahájení vakcinací v kraji přednostně očkovat svoji manželku. Od podzimních voleb vede kraj koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES).

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. Koaliční smlouvu podepsaly subjekty 19. října, nové vedení kraje zastupitelstvo zvolilo 2. listopadu. Hejtman Martin Červíček (ODS) uvedl, že má krajské vedení za sebou pět měsíců zvládání mimořádné situace s epidemií covidu a potvrdil skutečnost, že kraj patřil k nejhůře zasaženým regionům.

„Díky nasazení našich zdravotníků, dobrovolníků a krizovému řízení se ale situace stabilizovala. Během této doby jsme připravili a schválili vyrovnaný rozpočet, plán investic a stanovili si strategické cíle. Chceme v maximální míře zachovat objem investic, především do silniční a zdravotnické infrastruktury,“ řekl.

Nyní se dokončuje tendr na železniční dopravce, kteří v příštích deseti letech zajistí v regionu dotovanou dopravu. Pokračuje se také ve vybavování nových pavilonů náchodské nemocnice a připravuje další etapa její dostavby, stejně jako investice do dalších krajských nemocnic. „Pracujeme na zvyšování kapacit sociálních služeb. Intenzivně se věnujeme očkování, aby se život v kraji mohl vrátit do normálu,“ prozradil Červíček.

Podle opozičního zastupitele, starosty Hronova a krajského předsedy Hnutí ANO Petra Kolety, je na hodnocení nové krajské vlády brzy. „Současná koalice prostě funguje. Pro někoho je to dost, pro mě ne. Mám rád, když se věci posunují vpřed. Jedinou vyčnívající osobností je bezpochyby hejtman, kterému prozatím není nikdo z koalice schopný sekundovat,“ myslí si Koleta.

Za velké zklamání označil to, že radní pro zdravotnictví Fink nedokázal „po morálním selhání“ sám odstoupit a také to, že ho neodvolal hejtman. „Svědčí to o tom, jak je tato desetikoalice křehká, a co je drží pospolu,“ sdělil Koleta. Fink dříve uvedl, že očkování manželce doporučil na základě jejího přání pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Finková nepatřila mezi prioritní skupiny lidí, kteří měli být očkováni. Podle radního již vypomáhá jako dobrovolnice při očkování v krajské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem, kde se nechala v lednu očkovat.

Bývalý hejtman a současný opoziční zastupitel Jiřího Štěpána (ČSSD) se domnívá, že má současný hejtman výhodu, protože byl v minulém volebním období ve vedení kraje. Červíček byl tehdy náměstek hejtmana pro dopravu, účastnil se také bezpečnostních rad kraje. Štěpán současnému vedení kraje vytkl „dramatické snížení“ peněz na dotační fondy kraje. „V prvním návrhu rozpočtu na rok 2021 tato kapitola byla ponížena o 100 milionů korun. Je jasné, že je těžká ekonomická doba, ale z mého pohledu by se takto škrtat nemělo, především v oblastech podpory života na venkově, v podpoře jednotlivých spolků a sdružení,“ nechal se slyšet Štěpán.

Krajské volby v hradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj. Dva mandáty má SPD. V Královéhradeckém kraji předchozí čtyři roky vládla pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto