Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Královéhradecký kraj je druhý nejrychleji očkující v zemi, podáno je 220 tisíc dávek

13. 5. 2021

page.Name
Očkování je nepochybně cestou k tomu, jak vzdorovat nákaze covid-19, která se proměnila v pandemii. K dnešnímu ránu bylo v Královéhradeckém kraji podáno 217 782 dávek vakcín proti koronaviru. Jednou dávkou bylo už naoočkováno přes 30 procent plnoletých obyvatel kraje, což představuje 150 tisíc jeho obyvatel. Očkování mělo k pondělnímu ránu ukončeno 59 775 lidí.

Nejvíce se v 11 očkovacích centrech i u praktických lékařů v regionu očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech, následuje Astra Zeneca, Moderna a jako poslední Johnson & Johnson. Nejvíce, 71 450 dávek vakcíny, bylo doposud podáno v očkovacím centru Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. „Po Praze, která měla výhodu velkého počtu vakcín, jsme v přepočtu na počet obyvatel druhý nejrychleji očkující kraj v republice,“ řekl krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek ředitele FN Jaroslav Malý.

Podle něj je počet očkovacích míst v kraji pro současné dodávky vakcín dostatečný. „Nyní se zaměřujeme především na to, aby nezůstávali neočkovaní senioři. Proto praktičtí lékaři obdrželi nabídku okamžitého dodání vakcíny Moderna k rychlému proočkování této rizikové skupiny. Potom by bylo správné otevřít k očkování všechny věkové skupiny bez omezení,“ uvedl.

Pokud se dodrží slibovaný plán, Malý očekává, že dodávky vakcín do kraje budou v příštích týdnech akcelerovat. „Náš systém je na to připravený a akcelerovat by tak měla i rychlost očkování. Optimistický výhled říká, že v kraji bude mít do podzimu očkování každý člověk v kategorie 18+, který bude chtít,“ dodal.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto