Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Školy řeší nedostatek testů, jejich ředitelé mohou využít rezervy

8. 5. 2021

page.Name
„Převážná většina škol v našem kraji pro své žáky testy má, ale přesto v některých školách chybí,“ řekl náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek, který je odpovědný za oblast školství. Podle něj je to zhruba 10,5 tisíc testů a ředitelé škol si je mohou zajistit prostřednictvím krajského pracoviště Národního pedagogického institutu, které disponuje 20 055 kusy antigenních sad.

„Chci věřit, že vláda zajistí dostatek testů i po 17. květnu. K zamezení šíření nákazy je testování určitě správný krok, ale vláda by měla frekvenci testování a epidemická opatření přizpůsobit lokální situaci a výskytu pozitivity žáků v jednotlivých krajích,“ sdělil náměstek. Většina škol a školských zařízení v kraji vydrží se zásobami antigenních testů pro testování žáků do 16. května.

Ředitelé škol, kterým testy chybí, si je mohou zajistit prostřednictvím krajského pracoviště Národního pedagogického institutu. Školy budou moci žáky také testovat PCR testy, na které vláda schválila dotace. Za období od 12. dubna do 7. května se ve školách v regionu provedlo 234 054 antigenních testů, z toho 174 548 u dětí a žáků. Pozitivní výsledek prokázalo 49 testů.

Vláda na svém jednání schválila možnost testování žáků i prostřednictvím PCR testů. Královéhradecký kraj je připraven poskytnout ředitelům škol, kteří se pro tuto metodu rozhodnou, organizační pomoc. Pilotním projektem ověří možnosti škol a vyhodnocování laboratorních vzorků v podmínkách Královéhradeckého kraje.

(hyš- ms)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto