Pondělí

26. září 2022

Nyní

12°

Zítra

10°

Svátek má

Do lavic základních škol usedla většina žáků prvních a druhých tříd

4. 1. 2021

page.Name
Po prodloužených vánočních prázdninách dnes v kraji do lavic usedla většina žáků prvních a druhých tříd základních škol. Kvůli nemocem a karanténám sice někteří učitelé chybějí, ale není jich tolik, aby to ohrozilo výuku. Otevřely také mateřské a speciální školy. Zbytek žáků a studentů se kvůli šíření epidemie koronaviru opět učí distančně.

Plný stav učitelů pro první a druhé třídy má Základní škola Josefa Gočára v Hradci Králové. V těchto třídách je více než 150 žáků, celkem má škola okolo 700 žáků. „Většina dětí, kterých se to týká, je ve škole,“ řekl ředitel této hradecké školy Petr Sadílek. Také první a druhé třídy zvládá v pohodě ZŠ v Rychnově nad Kněžnou v Javornické ulici.

„Máme jednu učitelku nemocnou, záskok za ni máme. Děti, které měly dnes přijít, přišly z drtivé většiny, chybějí jednotky žáků. Když je to možné, tak rodiče své děti nenechávají doma a hned je pošlou do školy,“ uvedl ředitel rychnovské školy Milan Kotek. Škola má celkem asi 590 žáků, z nich více než 140 v prvních a druhých třídách. „Distanční výuku zajišťují kantoři většinou z domova, už víme, o čem to je,“ prozradil ředitel.

Učitelé chybějí také v ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově. „Personálně výpadek máme, ale zvládáme to bez problému. Nemám zatím hlášené, že by některé děti nepřišly. Vrátilo se dnes do školy více než 120 dětí,“ informoval ředitel trutnovské ZŠ Jiří Paták.

V některých městech se také obnovil provoz tříd pro děti zdravotníků a dalších profesí potřebných pro zvládnutí nákazy. „Jsme školou určenou pro děti zaměstnanců Integrovaného záchranného systému, tam je to zatím slabší. Přišly nám zatím jen dvě děti, mívali jsme jich až 28,“ dodal ředitel Kotek z Rychnova.

ČTK
Ilustrační foto