Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Dočasně se výrazně omezí nábor zájemců o první očkování proti covidu

27. 1. 2021

page.Name
Zkrácení dodávek vakcíny proti koronaviru v Královéhradeckém kraji zatím očkování první dávkou nepřeruší. Výrazně to ale omezí rezervace zájemců o první vakcinaci. Do kraje dorazilo tento týden o 40 procent méně vakcíny proti koronaviru než v tom předchozím. Zhruba polovinu z 3510 dávek proočkuje Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, zbytek si rozdělí krajské nemocnice a soukromá nemocnice ve Vrchlabí.

Po první očkovací dávce jsou v kraji lidé ze tří skupin zájemců - zdravotníci, domovy důchodců a lidé starší 80 let. „Prioritně musíme doočkovat ty, které jsme rozočkovali. Nedojde k tomu, že by druhou dávku nedostali,“ řekl krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek FN Jaroslav Malý.  V kraji se očkuje vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech. Podle zástupců hradecké FN by měla v pondělí do regionu dorazit také vakcína od firmy Moderna.

„Žijeme z dodávky na dodávku, pokud budou pokračovat v objemu jako tento týden, budeme nuceni výrazně omezit nábor nových klientů na první očkování. Co dostaneme vyočkujeme,“ uvedl Malý. Podle něj se předpokládá, že výpadek v dodávkách vakcíny bude trvat asi tři týdny. Kvůli zkrácení dodávek do regionu budou od příštího týdne na jednom ze sedmi očkovacích míst výrazně omezeny první dávky.

V hradeckém kraji očkuje hradecká FN, pět krajských nemocnic a soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Kromě toho vyjíždějí do zařízení pobytových sociálních služeb mobilní očkovací týmy. K dnešnímu dopoledni podali zdravotníci v hradeckém kraji celkem 11 tisíc dávek vakcíny. Tento týden přišly do FN, která je pro kraj distribučním místem, tři plata vakcíny po 195 lahvičkách, z nichž se udělá 3510 dávek. Minulý týden to bylo pět plat, tedy 5850 dávek.

Celá Evropa se potýká s nedostatkem očkovací látky. Výrobce Pfizer/BioNTech od minulého týdne do poloviny února snížil dodávky, aby mohl navýšit své výrobní kapacity.

ČTK
Ilustrační foto