Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Ne hory, ale pacienti s covidem. Záchranáři mají kvůli nákaze více výjezdů

14. 1. 2021

page.Name
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má v současném zimním období meziročně o 15 až 20 procent výjezdů více, a to i přesto, že lyžařská střediska jsou kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřená. Podle Libora Senety, ředitele Zdravotnické záchranné služby kraje, za růstem počtu výjezdů je jednoznačně covid-19.

Úrazy na horách v zimních střediscích Krkonoš a Orlických hor přitom za běžné situace záchranáře v kraji velmi zaměstnávají. „Hory jsou zavřené, spíše by tak měl být pokles výjezdů, ale to se neděje. Jednoznačně se na zvýšeném počtu výjezdů podílí pacienti s covidem-19. Tento rok pro nás hory generují podstatně méně práce než za obvyklé situace,“ řekl Seneta.

Královéhradecký kraj patří k nejzasaženějším regionům v zemi. Ve dvou z pěti okresů v kraji, na Trutnovsku a Náchodsku, se nyní šíří koronavirus vůbec nejrychleji ze všech okresů v republice. Promítá se to do nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů s covidem a také práce záchranářů.

„Minulý týden byl, co se týče absolutního počtu pacientů covid pozitivních, špičkový. Někteří museli být hospitalizováni, někteří převezeni mezi nemocnicemi. První dny tohoto týdne zatím nenasvědčují tomu, že by se situace měla dramaticky měnit. Tento týden bude třetí v řadě, kdy vidíme top čísla za dobu pandemie a výhled je nejistý,“ uvedl ředitel záchranářů.

Zdravotnická záchranná služba v kraji vyjíždí denně ke 40 až 45 pacientům s koronavirem. „Za normálních okolností máme denně okolo 130 až 140 výjezdů, v současnosti tak okolo 160 až 170,“ prozradil Seneta. Podobně jako zdravotnická zařízení v kraji je i záchranná služba citelně personálně oslabena. V minulém týdnu vypadla asi třicítka zaměstnanců, což je zhruba deset procent personálu.

„Byli nemocní nebo v karanténě, za celou dobu pandemie to byl z tohoto hlediska vůbec nejhorší týden. Jdou proti sobě dva trendy. Na jednu stranu potřebujeme více lidí, protože máme více posádek než obvykle, a na druhou stranu nám lidi sebere nemocnost,“ dodal Libor Seneta. Zatím to podle něj lze zvládnout, ale jen za cenu velkého množství přesčasů.

Tomáš Kučera
ČTK