Středa

8. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Policie v kraji kvůli nedodržování covidových opatření řešila téměř 500 přestupků

21. 1. 2021

page.Name
Nenošení roušek na předepsaných místech, to byly nejčastější loňské přestupky v rozporu s vládními protiepidemickými opatřeními. Policisté jich v Královéhradeckém kraji museli řešit 484. V posledním období se policie zabývá také restauracemi, které měly otevřeno přes zákaz, či porušení zákazu vycházení po jednadvacáté hodině.

V prvním pololetí, kdy Česko zasáhla první vlna epidemie, lidé podle náměstka ředitele krajské policie pro vnější službu Miloslava Kaplana nařízení v naprosté většině dodržovali a případné přestupky byly řešeny upozorněním nebo domluvou. „V druhé polovině roku, i s ohledem na masivní šíření covidu, už bylo přistoupeno k razantnějšímu postupu, buď příkazním řízením na místě nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu,“ uvedl Kaplan.

Z 500 evidovaných přestupků policisté vyřešili zhruba 170 na místě pokutou, většina zbylých případů přešla do správních řízení. Výše pokut se pohybovala většinou od 500 do 2000 korun. „Přistupujeme k tomu citlivě, aby trest měl výchovný efekt,“ řekl náměstek, který upozornil, že otevírání restaurací přes vládní zákaz souvisí s iniciativou za zachování provozu restaurací Chcípl PES.

Jde o některé restaurace v Krkonoších, v průměru na okres připadají jedna až dvě restaurace porušující nařízení. Policie například řešila otevřený bar Tátův obývák v Rokytnici v Orlických horách, jehož spoluprovozovatelem je představitel iniciativy Chcípl PES David Biksadský. Epidemie covidu-19 se dotkla i chodu a organizace práce krajské policie, u níž slouží 1815 policistů a pracuje 419 občanských zaměstnanců.

Loni covid v kraji zasáhl 294 policistů a 48 občanských zaměstnanců, tedy zhruba 15 procent všech lidí krajské policie. „Aktuálně je nemocných nebo v karanténě 98 policistů a zaměstnanců,“ informoval ředitel krajské policie Petr Petřík s tím, že zabezpečení služby ale zvládá. „Jsme schopni se vzájemně zastoupit, situace v kraji i na územních odborech je stabilizovaná,“ dodal.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto