Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

V Královéhradeckém kraji začalo očkování osob starších 80 let

18. 1. 2021

page.Name
Po Fakultní nemocnici Hradec Králové, která o víkendu naočkovala 150 seniorů nad 80 let a bude v tom pokračovat tento týden, bylo v Královéhradeckém kraji zahájeno očkování také v Oblastní nemocnici v Náchodě, kde se denně naočkuje 48 osob v tomto věku.

Ostatní krajské nemocnice budou tyto seniory očkovat po dodávce vakcíny a po proočkování zdravotníků a rizikových pacientů. Trutnovská nemocnice by měla začít očkovat v pátek, jičínská, dvorská a rychnovská nejpozději na začátku příštího týdne. Hejtman Martin Červíček dnes se současnou epidemickou situací v regionu seznámil starosty obcí s rozšířenou působností.

Prezentoval jim i plánovanou krajskou strategii očkování, kterou zítra představí veřejnosti prostřednictvím živého videopřenosu na krajském účtu Youtube – www.youtube.com/user/KHKkraj. Podle něj má kraj pro první čtvrtletí roku přislíbenou dodávku 62 tisíc dávek vakcín. Do dneška bylo dodáno 1365 lahviček vakcíny, což v minimálním množství znamená 6825 očkovacích dávek.

„Z hradecké fakultní nemocnice, která je pro náš region distribučním místem, jsme do dneška rozvezli do oblastních nemocnic 682 lahviček a předpokládáme, že do konce pracovního týdne vše proočkujeme. Zbývající vakcíny očkuje FN HK, která deklarovala, že do konce pracovního týdne bude mít také proočkováno,“ uvedl hejtman.

V průběhu tohoto týdne se očekává další slíbená dodávka do kraje, která mimo jiné umožní daleko více očkovat seniory registrované v centrálním systému. Očkuje se také v sociálních zařízeních, kde k dnešku vakcínu dostalo více než 700 klientů v regionu. V domovech pro seniory očkují mobilní týmy z jednotlivých nemocnic. Jako první minulý týden byli očkováni klienti hradeckého Domova U Biřičky, který je největším zařízením svého druhu v kraji.

V zařízeních sociálních služeb je k dnešku 161 klientů pozitivních na covid-19. To je zhruba pět procent všech klientů domovů pro seniory v regionu. Personálu v zařízeních chybí téměř sedm procent. Aktuálně je nákaza ve 13 zařízeních, z toho sedm z nich je v karanténě.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto