Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

V nemocnicích hospitalizují 450 pacientů s covidem, před měsícem jich bylo 250

4. 1. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji rostou počty pacientů hospitalizovaných s covidem-19. V současnosti jich je asi 450, z nichž přibližně 100 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Před měsícem bylo v kraji asi 250 hospitalizovanou s touto nemocí, z toho na JIP téměř 70. Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové pokračuje očkování proti koronaviru, začalo v sobotu ráno.

„Fakultní nemocnice Hradec Králové k dnešnímu dni evidovala zhruba 180 hospitalizovaných pacientů s covid-19, z toho téměř 50 je na jednotkách intenzivní péče. Pro srovnání: začátkem prosince 2020 bylo v nemocnici hospitalizováno 114 pacientů s koronavirem,“ řekl dnes ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

V tomto zdravotnickém zařízení chybí z různých důvodů zhruba 250 zdravotníků. „Ředitel nemocnice v této souvislosti oslovil studenty Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, aby přišli pomoci,“ uvedl mluvčí. Pacienty s covidem v kraji léčí kromě hradecké FN také krajské nemocnice.

Očkovací dávku za víkend dostalo ve FN více než 340 lidí, převážně zdravotníků nemocnice. „V pracovních dnech budeme očkovat v odpoledních hodinách, objednaných je 70 lidí každý den. Podle plánu by měly další dodávky vakcín přicházet průběžně každý týden, podle dodávek upravíme kapacitu očkovacího centra,“ informoval Sochor. Očkování nemocnice provádí vakcínou firmy Pfizer v ambulancích Pavilonu interních oborů FN Hradec Králové ve třech očkovacích týmech.

S nedostatkem personálu se potýkají také v krajských nemocnicích. V nich je hospitalizovaných asi 270 pacientů s covidem, z nichž asi padesátka na JIP. „Naplněnost lůžek je přibližně z 96 procent. Kvůli pracovní neschopnosti či karanténě momentálně chybí více než 240 zdravotníků, což je citelné a jejich absence je zároveň limitující pro další rozšiřování počtu covidových lůžek,“ prozradila mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky měly nemocnice v kraji v neděli volných zhruba 26,8 procenta ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, zhruba o deset procent méně než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly v neděli 3. ledna nemocnice v kraji 231 lůžek, volných bylo okolo 23 procent. Pro pacienty s covidem zbývalo devět lůžek, pro ostatní 44.

O sedm dní dřív, 27. prosince, bylo na odděleních JIP a ARO volných zhruba 22,5 procenta z 231 lůžek, sedm pro pacienty s covidem a pro ostatní 45. Standardních lůžek s kyslíkem bylo tuto neděli z celkových 1344 volných 11,8 procenta, o 2,8 procenta méně než před týdnem.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto