Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

A je to tady! Ceny jízdného v regionální dopravě půjdou nahoru

10. 11. 2021

page.Name
Vyrovnání ekonomických ztrát, postupující inflace, která zrychlila na zhruba 5,8 procenta. To jsou faktory, které ženou v posledních týdnech ceny nahoru téměř ve všech odvětvích včetně veřejné regionální dopravy. Královéhradecký a Pardubický kraj od 12. prosince změní ceník jízdného, pro běžného cestujícího znamenat zdražení v řádech korun.

Oba kraje tyto kroky odůvodňují tím, že jde o snahu nepřistupovat k plošnému omezování autobusových a vlakových spojů v těchto regionech a reagují také na zdražování vstupů v čele s vývojem cen pohonných hmot a dalších provozních nákladů. Jak Salonky zjistily, cestující ze zdražování jízdného příliš nadšeni nejsou.

„Jezdím vlakem a někdy i autobusem téměř denně a moc dobře tedy vím, že jízdné se zdražuje každý rok. V dnešní době, kdy jdou ceny nahoru se tomu sice nedivím, ale vůbec mě to netěší, protože už nikdy nebudou jízdenky levnější, spíše naopak,“ řekl nám na hlavním nádraží v Hradci Králové Jiří Kubina z téhož města.

„Úprava ceníku umožní částečné vyrovnání ekonomických ztrát, respektive výpadku příjmů v krajském rozpočtu nejen v důsledku snížení poptávky na cestování veřejnou dopravou v souvislosti s pandemickými opatřeními, ale také například kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot a dalších provozních nákladů,“ nechal se slyšet radní Královéhradeckého kraje Václav Řehoř odpovědný za oblast dopravy.

Ten uvedl, že kromě dílčí úpravy obyčejného jízdného v roce 2019 jde v Královéhradeckém kraji o první větší úpravu ceníku jízdného od roku 2013. „Pokud cestující nyní hradí jízdné v hotovosti, a nově si pořídí bezkontaktní čipovou kartu IREDO, tak se cena jízdného prakticky nezmění, což je určitá motivace pro cestující, aby si tuto naši kartu na pravidelné cestování pořídili,“ sdělil náměstek hejtmana Pardubického kraje pro oblast dopravy Michal Kortyš.

Od 12. prosince bude novinkou rozšíření platnosti síťové jízdenky pro kolo i na vlaky Českých drah a zavedení roční síťové jízdenky za 14 652 korun, se kterou mohou lidé cestovat v obou krajích se všemi dopravci zapojenými do IDS IREDO. Na rychle rostoucí inflaci v České republice reagují prakticky všichni dopravci, jako například České dráhy, RegioJet nebo Leo Express. Podle analytiků je navýšení cen v dopravě téměř jisté.

České dráhy zvednou ceny v novém jízdním řádu, který začne platit 12. prosince, v průměru o inflačních 3,2 procenta. Státní dopravce však zohledňuje inflaci každoročně. Pro dopravce bude do budoucna zásadní to, jaký směr naberou ceny pohonných hmot i dalších komodit. „Všechno je to velká zátěž. Ceny potravin, energií a teď i jízdného jde prudce nahoru. Jezdím poměrně často, takže je to pro mě docela zásah do peněženky. Budeme se muset zřejmě uskromnit,“ myslí si Jitka Stříteská z Hradce Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonykhk.cz
Foto: Facebook